Syn.: Brachyris microcephala DC., Gutierrezia euthamiae var. microcephala (DC.) A. Gray, Gutierrezia glomerella Greene, Gutierrezia lucida (Greene) Greene, Gutierrezia microphylla Durand et Hilg., Gutierrezia sarothrae var. microcephala (DC.) L. D. Benson, Xanthocephalum lucidum Greene, Xanthocephalum microcephalum (DC.) Shinners
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Gutierrezia microcephala
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na jihozápadu USA (od jihozápadního Texasu po jižní Kalifornii, na sever zasahuje do Utahu a jihozápadního Colorada), v severním Mexiku (Baja Norte, Chihuahua, Coahuila, Durango, Nuevo León, San Luis Potosí, Sonora, Tamaulipas, Zacatecas) a v jižním Mexiku zasahuje do státu Veracruz.
Ekologie: Primárně roste v dobře odvodněné, mělké, písčité, štěrkovité nebo skalnaté půdě, v nadmořské výšce 800–2500 m, v nezapojených trávnících, na vyprahlých pastvinách, v křovinaté formaci chaparral, na písečných dunách a v řídkých lesích s převahou dubu a borovice. G. microcephala patří k nejrozšířenějším plevelům, je indikátorem příliš vypasených nebo poškozených pastvin. Kvete obvykle od července do prosince.
Gutierrezia microcephala
Popis: Bohatě větvený polokeř, dorůstá výšky 20–60(–140) cm a až 100 cm šířky. Mladé výhony a větvičky jsou zelené nebo nažloutlé, se schopností fotosyntézy, později hnědnou a dřevnatí. Listy jsou střídavé, čárkovité nebo úzce kopinaté, 1–4 cm dlouhé a 0,5–2 mm široké; v době kvetení jsou bazální a dolní lodyžní listy už zaniklé. Na koncích větviček jsou téměř přisedlé svazečky 2–6 úborů; zákrov je válcovitý, voskově žlutý, má průměr 1–1,5 mm; úbory jsou složené z 1–2 jednopohlavných trubkovitých květů (obsahují jen tyčinky) o průměru 2,2–3,3 mm a 1–2 oboupohlavných jazykových květů s ligulou 2,1–3,5 mm dlouhou. Plody jsou nažky, 1–2 mm dlouhé, s velmi krátkým chmýrem.
Využití: V tradiční medicíně se nálev z květů používal jako diuretikum, tonikum a pro pocení; nálev z natě jako kloktadlo při bolesti zubů a ve veterinární medicíně.
Poznámka: Rostliny G. microcephala obsahují saponiny a vysoké koncentrace selenu; při požití většího množství mohou být toxické pro hospodářská zvířata, způsobit potrat a při vysokém podílu v píci i smrt.
Gutierrezia microcephala
Gutierrezia microcephala
Gutierrezia microcephala
Gutierrezia microcephala
Gutierrezia microcephala
Fotografováno ve dnech 5. 9. 2014 (USA, Kalifornie, NP Joshua Tree) a 27. 8. 2015 (Utah, Monument Valley).