Syn.: Agaricus archyropus Pers., Agaricus confluens Pers., Agaricus ingratus Schumach., Chamaeceras archyropus (Pers.) Kuntze, Collybia confluens (Pers.) P. Kumm., Collybia ingrata (Schumach.) Quél., Marasmius archyropus (Pers.) Fr., Marasmius confluens (Pers.) P. Karst., Marasmius ingratus (Schumach.) Quél. – špička splývavá
Čeleď: Marasmiaceae Roze ex Kühner – špičkovité
Gymnopus confluens
Rozšíření: Je známa z Evropy a Severní Ameriky.
Ekologie: Vyrůstá v červenci až říjnu, v bohatých trsech v listnatých i jehličnatých lesích, ve vrstvě tlejícího opadu na nevápenaté půdě. Trsy se objevují ve skupinách, pruzích i tzv. čarodějných kruzích.
Gymnopus confluens
Popis: Klobouk má průměr 1,5–3,5(–6) cm, v mládí je polokulovitý až zvoncovitý s podvinutým okrajem, později vyklenutý až rozložený se zvlněným okrajem, někdy se středovým hrbolkem. Klobouky jsou tenké a pružné, značně hygrofánní – za vlhka a v mládí hnědočervené, později hnědavé, kožové až bělavé, za sucha vybledávající s tmavším středem. Povrch klobouku je lysý. Lupeny jsou nízké, velmi husté, u třeně zaoblené nebo přirostlé zoubkem, někdy tvoří úzký límeček kolem vrcholu třeně. Barvu mají bělavou, světle masovou, později nahnědlou, ve stáří krémovou, na ostří jsou jemně brvité. Třeň je tuhý, pružný, 2,5–9 cm vysoký, 0,2–0,4 cm tlustý, dutý, válcovitý, na vrcholu rozšířený, někdy smáčklý. Má hnědavou barvu, někdy s fialovým nebo růžovým nádechem, většinou tmavší než klobouk, na povrchu je bíle vločkatý, na bázi s bílým myceliem pevně vrostlým do substrátu – při vytažení trsu u báze drží chomáč listí a jehličí. Dužnina je tenká, bílá, chuť i vůně nevýrazná. Výtrusný prach je bílý, výtrusy bezbarvé, hladké, elipsoidní, 6–9 × 2–4 µm velké.
Záměny: Penízovka splývavá je dosti charakteristická růstem v hustých trsech ve vrstvě starého listí nebo jehličí. Podobná může být penízovka nahloučená (Gymnopus acervatus), která roste v trsech na tlejícím dřevu jehličnanů.
Využití: Je nejedlá, podle některých zdrojů jedlá, ale bezvýznamná.
Gymnopus confluensGymnopus confluens
Gymnopus confluens
Fotografováno dne 1. 8. 2010 (Plzeňsko).