HAASTIA PULVINARIS Hook.

Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Haastia pulvinaris

Rozšíření: Haastia je endemickým rodem Nového Zélandu a dosud zahrnuje tři popsané druhy.

Ekologie: Roste výhradně nad horní hranicí lesa, ale například v evropských Alpách by zimu nepřežila. Na Novém Zélandu jsou zimy oproti našim mírnější a mají také delší vegetační sezónu bez sněhu. Průměrnou teplotu mají sice nižší, ale nikdy nedosahuje takových extrémních hodnot.

Popis: Zatímco zdálky vypadají jako živoucí kameny či „zeleninové ovce“ (anglické jméno rostliny je „Vegetable Sheep“), zblízka jsou vidět jednotlivé rostliny tvaru okrouhlých ruliček. Jedinci drží pohromadě velmi pevně. Stará společenstva mohou měřit až 2 m, výjimečné exempláře i více. Listy jsou hustě pokryty krémově hnědožlutými trichomy, což dává seskupení charakteristický zlatavý vzhled. Kvete od ledna do února, úbor postrádá jazykovité květy, plodem je nažka s chmýrem a zralé semeno je hnědé a bachraté.

Záměny: U druhu H. pulvinaris se rozlišuje ještě jedna varieta – var. minor, která je celkově menší, zelenavá a skrz její kratší trichomy jsou patrny listy. Další podobné bělavé kompaktní polštáře tvoří snad jen Raoulia eximia (někdy bývá řazena do stejného rodu pod jménem H. greenii). Liší se pětibokým (výjimečně i čtyř- nebo šestibokým) tvarem jednotlivých shloučených rostlinek a bílou barvou porostu s nádechem šedomodré. Ostatní zástupci rodu rostou rozvolněněji.

Poznámka: Speciální polštářovité uspořádání rostlin je vhodnou ochranou proti herbivorům, dokáže vytlačit konkurenci a také zabraňuje vysychání (voda z půdy se skrz ně nemůže odpařovat).

Haastia pulvinaris
Haastia pulvinaris

Fotografováno dne 28. 5. 2007 (Nový Zéland, NP Nelson Lakes).

Literatura:
ALLAN H. H. (1961): Flora of New Zealand I. R.E.Owen, Goverment Printer, Wellington.
SALMON J. T. (1968): Field guide to the alpine plants of New Zealand. A.H. & A.W. Reed, Wellington-Auckland-Sydney.
SALMON J. T. (1985): Collins guide to the alpine plants of New Zealand, Auckland.
DAWSON J. (1988): Forest vines to snow tussocks, the story of New Zealand plants. Victoria University Press, Wellington.