Syn.: Duhamelia odorata Willd. ex Schult., Duhamelia patens (Jacq.) Pers., Duhamelia sphaerocarpa (Ruiz et Pav.) Pers., Hamelia brachystemon Wernham, Hamelia brittoniana Wernham, Hamelia coccinea Sw., Hamelia corymbosa Sessé et Moc., Hamelia erecta Jacq., Hamelia intermedia Urb. et Ekman, Hamelia lanuginosa M. Martens et Galeotti, Hamelia latifolia Rchb. ex DC., Hamelia nodosa M. Martens et Galeotti, Hamelia pedicellata Wernham, Hamelia sphaerocarpa Ruiz et Pav., Hamelia suaveolens Kunth, Hamelia tubiflora Wernham, Hamelia verticillata Moc. et Sessé ex DC., Hamelia viridifolia Wernham, Schoenleinia thyrsoidea Miers
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Hamelia patens
Rozšíření: Původní vlastí jsou středoamerické a jihoamerické tropy. Nejdále na sever zasahuje na jih Floridy, dále roste v Mexiku, celé Střední Americe i na Antilách, v Jižní Americe zasahuje na jih až do severní Argentiny.
Ekologie: V domovině roste v lesním podrostu, na lesních okrajích, na pasekách. K vlastnostem půdy je nenáročná, snáší i slabý slaný sprej. Dobře prosperuje v územích s ročním úhrnem srážek 1600–3000 mm.
Popis: Opadavý keř vysoký 1,5–4 m; větvičky jsou hranaté až téměř oblé, lysé nebo kratičce pýřité, často červenají. Listy jsou vstřícné nebo po 3–4(–5) v přesenech; čepel je eliptická až obkopinatá, 7–20 cm dlouhá a 4–6 cm široká, na bázi obvykle klínovitá, celokrajná, špičatá až zašpičatělá; řapík je 1,5–4,5 cm dlouhý; palisty jsou úzce trojúhelníkovité až šídlovité, 2–6 mm dlouhé. Květenství představuje vrcholičnatá lata; květy jsou 5četné, oboupohlavné; kalich je srostlý, cípy jsou hluboce rozeklané, 0,8–1 mm dlouhé; koruna je červená, červenooranžová, řidčeji žlutá, úzce trubkovitá, 1,6–2,3 cm dlouhá, cípy jsou vejčité, 1–2 mm dlouhé; tyčinky jsou ukryty v korunní trubce; semeník je spodní, s 5 pouzdry. Plodem je vejcovitá bobule 6–7 mm v průměru, zprvu zelená až žlutá, ve zralosti červená až temně purpurová.
Využití: Díky nápadným květům je oblíbenou okrasnou rostlinou v tropech a subtropech celého světa, místy zplaňuje. V kultuře jsou většinou rostliny, které netvoří plody a rozmnožují se pouze vegetativně.
Hamelia patens
Hamelia patensHamelia patens
Hamelia patens
Hamelia patens
Fotografovala Vladimíra Loydová, v lednu 2013 (Thajsko, před letištěm v Krabi).