Čeleď: Zingiberaceae Lindl. – zázvorovité
Hedychium villosum
Rozšíření: Druh byl popsán z horských oblastí severovýchodního Bengálska, vyskytuje se v severovýchodní Indii, Barmě, jižní Číně a na severu Indočíny. V tomto areálu jsou rozlišovány dvě variety, nominátní se vyznačuje bledě žlutými korunními lístky, var. tenuiflorum, kterou vidíme na našich fotografiích, bílými korunními lístky.
Ekologie: Roste v lesích a v křovinaté vegetaci, v nadmořských výškách od 600 až do 3400 m. Kvete od února do dubna, tedy již v zimních měsících (řada východoasijských druhů tohoto rodu kvete až v letních měsících).
Hedychium villosum
Popis: Vytrvalá bylina s hlíznatým oddenkem a lodyhou vystoupavou až přímou, 60–90 cm dlouhou, olistěnou. Listy jsou řapíkaté, podlouhle kopinaté 15–35(–40) cm dlouhé a 3,5–6(–9) cm široké, lysé nebo na rubu na střední žilce chlupaté. Květenství je terminální, 15–25(–33) cm dlouhé, mnohokvěté; listeny jsou podlouhlé, 1,5–2,5 cm dlouhé, hnědé, hedvábitě chlupaté, se 2–3 květy; kalich je 2,5–3 cm dlouhý, zlatě hedvábitý; korunní trubka je až 3,5 cm dlouhá, bílá nebo bledě žlutá, cípy jsou čárkovité, 1,4–2,5 cm dlouhé, postranní petalizovaná staminodia jsou maličko širší než korunní cípy; pysk je podlouhle vejčitý, 1,4–2,5 cm dlouhý, nehetnatý, na vrcholu hluboce rozštěpený; nitka fertilní tyčinky je červená, 4,5–6,5 cm dlouhá, rovná, prašník je 2–3 mm dlouhý, šípovitý. Plodem je 3pouzdrá vejcovitá tobolka o průměru okolo 1 cm.
Hedychium villosum
Hedychium villosum
Hedychium villosum
Hedychium villosum
Hedychium villosum
Fotografovala Věra Svobodová, dne 30. 3. 2011 (Vietnam, pohoří Hoàng Liên Sơn).