Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Helichrysum calocladum
Rozšíření: K tomuto druhu se řadí jen několik málo populací z hor v centrální části Madagaskaru (masiv Andringitra v provincii Fianarantsoa), jako samostatná var. multiradiatum jsou hodnoceny rostliny z vysokých poloh pohoří Tsaratanana na severu ostrova v provincii Antsiranana.
Ekologie: Typický průvodce křovin v nejvyšších polohách ostrova, lokality leží v nadmořské výšce nad 2000 m.
Helichrysum calocladum
Popis: Vytrvalý erikoidní keřík vysoký (0,3–)1–1,5 m, větvičky jsou bíle vlnaté. Listy jsou početné, střídavé, velmi drobné, vejčité až kosníkovité, 2–4 mm dlouhé a 1,5–2 mm široké, přitisklé k větvičkám, lysé, jen na okraji pavučinaté, na vrcholu špičaté. Úbory jednotlivé na koncích větviček; zákrov je zvonkovitý, 7–8 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou střechovité, lysé, vnitřní jsou 2–5 mm dlouhé, mléčně bílé, na vrcholu tupě špičaté; lůžko úboru postrádá plevky; květů je 50–60, všechny jsou trubkovité, oboupohlavné. Nažky jsou lysé, nesou štětiny, které na bázi srůstají a na vrcholku se poněkud kyjovitě rozšiřují.
Poznámka: Rod Helichrysum patří k velmi početným madagaskarským rodům, vyskytuje se zde 111 druhů, z nich jen 2 nejsou endemity. Mohou mít charakter bylin, polokeřů, keřů a dokonce i lián. Provázejí různá, převážně suchá stanoviště na jihozápadě ostrova, ale mnohdy i horskou vegetaci a tvoří charakteristický aspekt v nejvyšších horských oblastech.
Helichrysum calocladum
Helichrysum calocladum
Helichrysum calocladum
Helichrysum calocladum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).