Syn.: Gnaphalium foetidum L.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Helichrysum foetidum
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, kde roste v provinciích Západní a Jižní Kapsko. Druhotný výskyt invazního charakteru byl zaznamenán na Madeiře, na Réunionu a na Havaji.
Ekologie: V domovině provází vlhčí skalnaté svahy. V území sekundárního výskytu roste v příkopech, na lesních okrajích, podél komunikací i na pastvinách.
Helichrysum foetidum
Popis: Dvouletá, silně nepříjemně páchnoucí bylina vysoká až 1,5 m. Lodyhy jsou přímé, větvené pouze v květenství. Listy jsou střídavé, podlouhlé, kopinaté nebo až obvejčité, až 10 cm dlouhé a 3 cm široké, dolní řapíkaté, střední a horní srdčité až objímavé, na vrcholu krátce osinkaté, na líci sytě zelené a krátce chlupaté, na rubu hustě bíle plstnaté. Úbory jednotlivé, mnohokvěté (s 400–800 květy), stlačené, až 2 cm v průměru; zákrov mnohořadý, zákrovní listeny vejčité, suchomázdřité, průsvitné, sytě žluté; plevky chybějí; květy žluté, vnější samičí, vnitřní oboupohlavné. Plody jsou drobné lysé nažky s drsným chmýrem.
Poznámka: Fotografované rostliny představují var. citreum Less. Nominátní varieta var. foetidum se odlišuje bílými zákrovními listeny; pravděpodobně je známa jen v domovině.
Helichrysum foetidumHelichrysum foetidum
Helichrysum foetidum
Fotografovali Jindřich Houska, dne 10. 5. 2006 (Madeira, cesta kolem Casa Caramujo mezi Levadou do Norte a Paul da Serra).