Syn.: Gnaphalium forskahlii J. F. Gmel.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Helichrysum forskahlii
Rozšíření: Druh s pozoruhodným areálem v oblasti savan v tropické Africe. Vyskytuje se od východní Nigérie a Kamerunu po Súdán a Etiopii, na východě kontinentu roste v Keni, Ugandě, Rwandě, Burundi, Tanzanii, na jih zasahuje až do Mozambiku, Malawi, Zambie a Zimbabwe; roste i v Angole. Mimo Afriku se vyskytuje pouze v Jemenu a v Saúdské Arábii.
Ekologie: Roste na kamenitých svazích a v řídkých trávnících. Na Arabském poloostrově se objevuje v nadmořských výškách 2000–3200 m a jeho výskyt signalizuje častý výskyt mlh – v takto ovlivněných horských skupinách sestupuje do nižších nadmořských výšek než v jiných oblastech.
Helichrysum forskahlii
Popis: Nevelký přímý keřík 40–80 cm vysoký, s bíle plstnatými, hustě olistěnými větvičkami. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité, 1–3 cm dlouhé a 2–7 mm široké, šedobílé. Květenství tvoří bohatý, víceméně kulovitý chocholík s alespoň 20 drobnými úbory. Úbory jsou zvonkovité, 3–5 mm dlouhé a 1–1,5 mm široké, zákrovní listeny čtyřřadé, žluté, 1–3 mm dlouhé, všechny květy trubkovité, velmi drobné, žluté, nažky papilnaté, chmýr je přítomen.
Poznámka: Druh velmi připomíná mediteránní druhy smilů, např. Helichrysum italicum nebo Helichrysum stoechas.
Druhové jméno nese na počest švédského botanika Petera Forsskåla.
Helichrysum forskahliiHelichrysum forskahlii
Helichrysum forskahlii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 15. 2. 2010 (Jemen, Jabal Haráz, Hajjarah a Khahil).