Syn.: Evax ericoides Schrank, Gnaphalium ericoides Lam., Gnaphalium pumilum Willd., Gnaphalium scoparium Schrank, Gnaphalium stoechas Burm. f., Gnaphalium tephrodes Link, Gnaphalium teretifolium L., Gnaphalium umbellatum Willd.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Helichrysum teretifolium
Rozšíření: Jihoafrický druh, těžiště výskytu leží v provincii Western Cape, kde roste v pobřežních oblastech i ve vnitrozemí, podél pobřeží je však rozšířen i v provinciích Eastern Cape a KwaZulu-Natal až po Durban.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou pobřežní písečné duny, ale roste i na rozpadech živinami chudých pískovcových hornin ve vnitrozemí. Vystupuje až do nadmořské výšky 1650 m.
Helichrysum teretifolium
Popis: Nízký bohatě větvený keřík vysoký až 30 cm; stonky jsou tence šedobíle plstnaté. Listy jsou střídavé, jehlicovité, 0,3–1,5 cm dlouhé a 1–1,5 mm široké, na vrcholu hákovitě zahnuté, podvinuté, na líci leskle tmavozelené, víceméně lysé, na rubu hustě bíle vlnaté. Úbory tvoří hustou chocholičnatou latu, jsou zvonkovité, asi 0,5 cm v průměru; zákrov je mnohořadý, listeny jsou krémově žlutobílé, špičkou ven vyhnuté; květů bývá 17–60, jsou žluté, trubkovité, v okrajové části úboru samičí, uprostřed oboupohlavné. Plodem jsou nažky s péřitým chmýrem.
Helichrysum teretifolium
Helichrysum teretifolium
Helichrysum teretifolium
Helichrysum teretifolium
Helichrysum teretifolium
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 16., 18. a 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Garden Route National Park, Kranshoek a Robberg; Kapské Město, severní úpatí Stolové hory).