Syn.: Helicteres biflora Sessé et Moc., Helicteres carpinifolia C. Presl, Helicteres mexicana Kunth, Helicteres retinophylla R. E. Fr.
Česká jména: zkroucenec (Presl 1846)
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité; Sterculiaceae Vent. – lejnicovité
Helicteres guazumifolia
Rozšíření: Neotropická část Střední a Jižní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od středního Mexika přes Kolumbii, Venezuelu a Guyanu až po severní Bolívii a východní Brazílii.
Ekologie: Roste v lesních lemech a křovinách, na travnatých i křovinatých svazích, často též v sekundární vegetaci, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete po celý rok.
Helicteres guazumifolia
Popis: Keř až malý stromek, 1–2(–5) m vysoký, s větvemi přímými a letorosty chlupatými. Listy jsou krátce řapíkaté, vejčité, 6,5–14 cm dlouhé a 3,5–8 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo až srdčité, na okraji nepravidelně pilovité, na vrcholu špičaté, na líci řídce chlupaté, na rubu hustě chlupaté, s 3–7 vedlejšími žilkami; palisty jsou šídlovité, 6–8 mm dlouhé. Květenstvím je axilární dvoukvětý vijan; listeny jsou kopinaté, 7–13 mm dlouhé, špičaté; květy jsou vzpřímené, kalich je trubkovitý, 1,5–2,3 cm dlouhý, poněkud nafouklý, krátce chlupatý, s 5 trojúhelníkovitými cípy; korunních lístků je 5, jsou delší než kalich, kopisťovité, zářivě červené, androgynofor je rovný, 2,5–3,5 cm dlouhý, jemně chlupatý, tyčinek je 10. Plod je spirálovitě stočený, 1,8–4 cm dlouhý a asi 1 cm široký, černý.
Poznámka: Do rodu Helicteres je v současnosti započítáváno 56 akceptovaných druhů, které se vyskytují v tropických oblastech Ameriky, Asie a Austrálie.
Helicteres guazumifolia
Helicteres guazumifolia
Helicteres guazumifolia
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 2. 2015 (Belize, Mountain Pine Ridge Forest Reserve).