Syn.: Gymnolomia multiflora (Nutt.) Benth. et Hook. f., Gymnolomia multiflora (Nutt.) Benth. et Hook. f. ex Hemsl., Gymnolomia multiflora (Nutt.) Rothr., Viguiera multiflora (Nutt.) S. F. Blake
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Heliomeris multiflora
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na západě USA – od západního Texasu a Nového Mexika po východní Kalifornii, na severu zasahuje až po jižní Montanu a Idaho. V areálu se rozlišují 3 variety.
Ekologie: Druh roste na otevřených suchých až středně vlhkých svazích a je velmi častý na horských loukách a podél cest, v nadmořské výšce 1000–3900 m. Kvete v létě a na podzim.
Heliomeris multiflora
Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatou bází, dorůstá výšky 20–120 cm. Lodyhy jsou přímé, větvené, lysé, pýřité nebo jemně chlupaté. Listy jsou vstřícné nebo střídavé, čepele čárkovitě kopinaté, eliptické až vejčité, 1–9 cm dlouhé a 0,2–2,8 cm široké, chlupaté, na rubu často žláznatě tečkované. Květenství je vrcholičnaté nebo latnaté, úborů je 6–30, na stopkách 1–15 cm dlouhých. Zákrovy mají průměr 6–14 mm, zákrovní listeny jsou 4–8 mm dlouhé. Jazykovitých květů v úboru je 5–14, ligula je oválná až podlouhlá, žlutá, 7–20 mm dlouhá; trubkovitých květů je více než 50, koruna tmavě žlutá, 3–4 mm dlouhá. Plody jsou nažky, 1,2–3 mm dlouhé.
Heliomeris multiflora
Heliomeris multiflora
Heliomeris multiflora
Heliomeris multiflora
Heliomeris multiflora
Fotografováno dne 1. 10. 2014 (USA, Wyoming, NP Yellowstone).