Syn.: Heliophila eckloniana Sond., Heliophila liniflora DC., Heliophila pallida Schltr. ex O. E. Schulz, Leptormus acuminatus Eckl. et Zeyh.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Heliophila acuminata
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, kde se vyskytuje v provinciích Western a Northern Cape. Areál se táhne především podél pobřeží Atlantického oceánu až k městečku Vanrhynsdorp, ale snad zasahuje i do oblasti Groot Karoo.
Ekologie: Stanovištěm jsou trávníky na písčitých, na jaře spíše vlhkých místech, převážně ve vegetaci typu renosterveld. Lokality leží v oblastech se zimními srážkami, od oceánu až do nadmořské výšky 1400 m.
Heliophila acuminata
Popis: Přímé jednoleté byliny vysoké 15–45 cm; lodyha je obvykle větvená, na bázi někdy krátce pýřitá. Listy jsou střídavé, čárkovité až úzce obkopinaté, 3–10 cm dlouhé a 0,8–6 mm široké, celokrajné nebo s 3–9 laloky v horní polovině. Květenství je hrozen, za květu stažený, za plodu prodloužený; květní stopky jsou přímo odstálé, 5–7 mm dlouhé; květy jsou 4četné; kališní lístky jsou podlouhlé, 2–4,5 mm dlouhé, sytě zelené, 2 vnější jsou kápovité, 2 vnitřní vakovité; korunní lístky jsou obvejčité, 4,5–10,5 mm dlouhé a 2,5–7 mm široké, blankytně modré nebo bílé; tyčinek je 6, kratší mohou být opatřeny drobnými přívěsky; semeník je čárkovitý. Plodem je 1–3 cm dlouhá a 1–2 mm široká zaškrcovaná šešule s 6–14 semeny, chlopně jsou jednožilné.
Poznámka: Rod Heliophila je jedním z nemnoha původních zástupců čeledi Brassicaceae v květenné říši Capensis, kterou o málo přesahuje. Je však bohatě rozrůzněn asi do 75 druhů (z nich asi 55 se vyskytuje v Kapské provincii), většina z nich má velmi malé areály. Kvete brzy na jaře (v srpnu a září) a spolu s příbuzným druhem Heliophila africana tvoří spolu s četnými cibulovinami barevný aspekt v té době poněkud čvachtavých louček s vegetací typu renosterveld. Díky své výrazné barvě si oba druhy vysloužily místní pojmenování sunflax.
Heliophila acuminata
Heliophila acuminata
Heliophila acuminata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 22. a 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Darling, rezervace Waylands a Tienie Versfeld Wildflower Reserve; Langebaan).