HELMINTHOSTACHYS ZEYLANICA (L.) Hook. – kamraj

Syn.: Botrychium zeylanicum (L.) Sw., Ophiala zeylanica (L.) Desv., Osmunda zeylanica L.
Čeleď: Ophioglossaceae (R. Br.) C. Agardh – jazykovité

Helminthostachys zeylanica

Rozšíření: Druh jižní Asie, severní Austrálie a západopacifických ostrovů. Vyskytuje se v oblasti od Sri Lanky a indických států Assam, Meghalaya, Manipur, Nagaland, Arunachal Pradesh, Uttar Pradesh a Kerala přes Thajsko až do nejjižnější Číny a na Tchaj-wan, na jihu potom areál pokračuje přes Malajsii, Filipíny a Indonésii až do severních oblastí Austrálie, na Novou Guineu, Šalamounovy ostrovy a Novou Kaledonii. V jihoindickém státě Kerala se v mokřinách Západního Ghátu vyskytuje ve varietě H. zeylanica var. brachyspicae. Jedná se patrně o monotypický rod.

Ekologie: Roste v lemech tropických liánových lesů, podél vodních toků, na okrajích kajeputových mokřin.

Helminthostachys zeylanica

Popis: Terestrická kapradina s krátkým plazivým oddenkem, z něhož vyrůstají 1–2 výhony se sterilními listy a přímým fertilním sporofylem. Trofofyly jsou řapíkaté, vyrůstají po 3, jsou znožené, se 3–5 lístky, které jsou kopinaté, 5–21 cm dlouhé a 0,6–4 cm široké, celokrajné nebo nepravidelně pilovité. Přímou fertilní část nese 4–14 cm dlouhá stopka, sporofyl je jednoduchý nebo i vidličnatě větvený, 4–13 cm dlouhý a 0,5–1 cm široký, výtrusnice vyrůstají ve skupinkách po 3, výtrusy jsou žluté.

Využití: V Číně i Indii se listy konzumují jako zelenina, oddenky se používají v tradiční medicíně.

Poznámka: Rodové jméno je tvořeno dvěma řeckými slovy: helminthos – červ, hlíst, stachys – klas. Označuje tedy klasnatou rostlinu (klas vzdáleně připomíná sporofyl) vyhánějící z těla červy. Hovorové jméno „kamraj“, které se používá ve více jazycích, by mohlo být vhodné i pro české prostředí. Druhové jméno odkazuje na ostrov Cejlon, odkud byl tento druh popsán.

Helminthostachys zeylanicaHelminthostachys zeylanica
Helminthostachys zeylanica
Helminthostachys zeylanica

Fotografoval Dave Kimble (Austrálie, Queensland, Hull River).