Syn.: Hermodactylus bispathaceus Sweet, Hermodactylus calatajeronensis Tod. ex Lojac., Hermodactylus repens Sweet, Hermodactylus zambranii Lojac., Iris bispathacea (Sweet) Spach, Iris tuberosa L.
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Hermodactylus tuberosus
Rozšíření: Oblast Středozemí – od jižní Francie přes Itálii, Chorvatsko, Černou Horu a Řecko až po severovýchodní Libyi. Z fylogenetického hlediska je v současnosti tento druh řazen k rodu Iris (používá se Linnéovo jméno Iris tuberosa), klasická morfologická klasifikace jej chápala jako jediný druh samostatného rodu Hermodactylus. Pro naši praktickou potřebu postačí přidržet se tradičního pojetí.
Ekologie: Roste na suchých trávnících, v křovinách, lesních lemech, na úhorech i při okrajích cest, až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od února do dubna.
Hermodactylus tuberosus
Popis: Vytrvalá bylina s prstovitě větveným oddenkem. Lodyha je přímá, 20–40 cm vysoká, štíhlá, listy jsou delší než lodyha, čárkovité, 1,5–3(–5) mm široké, žlábkovité. Lodyha je zakončena jediným květem, který je podepřen bylinnými listeny toulce, květ je 3četný, žlutavě zelený s výjimkou přehnutých vnějších okvětních cípů, které jsou temně fialové až nahnědlé, vejčité až obvejčité, 40–50 mm dlouhé, vnitřní okvětní cípy jsou 20–25 mm dlouhé, úzce obkopinaté. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Ve Francii je druhem zákonem chráněným.
Hermodactylus tuberosus
Hermodactylus tuberosusHermodactylus tuberosus
Hermodactylus tuberosus
Hermodactylus tuberosus
Fotografovali Karel a Eva Rencovi, dne 20. 4. 2015 (Řecko, v peloponéské oblasti Lambokambos).