HESPEROMELES OBTUSIFOLIA (DC.) Lindl.

Syn.: Crataegus obtusifolia Pers., Eriobotrya obtusifolia (Pers.) DC., Mespilus obtusifolia (Pers.) Poir.
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Hesperomeles obtusifolia
Rozšíření: Roste v Andách od západní Venezuely přes Kolumbii, Ekvádor a Peru až do Bolívie. V areálu se rozlišují dvě variety; na našich obrázcích je zřejmě var. microphylla, vyznačující se listy kratšími než 1 cm.
Ekologie: Roste ve vysokohorských formacích páramo a puna, a to zejména na opuštěných pastvinách a na kamenitých místech. Lokality leží v nadmořských výškách 2800–4200 m.
Hesperomeles obtusifolia
Popis: Nevelký keřík s kolci, může dorůstat do výšky až 2 m; kmínky mají šedou borku; letorosty jsou načervenalé, někdy krátce pýřité. Listy jsou střídavé; řapík je 5–8 mm dlouhý; čepel je eliptická, na sterilních větvičkách až 4 cm dlouhá a 2,5 cm široká, na kvetoucích většinou o mnoho menší, na bázi klínovitá, v horní polovině vroubkovaná až pilovitá. Květenství je zkrácený chocholík, někdy jsou květy jednotlivé; češule je vejcovitá, na vrcholu s kališními lístky; korunní lístky jsou volné, bílé nebo narůžovělé; tyčinek je větší počet; volné pestíky obsahují po jednom vajíčku. Plody jsou asi 1 cm dlouhé malvičky, červené, v plné zralosti až červenofialové.
Využití: Pevné dřevo se využívá k výrobě drobného nářadí. Plody jsou jedlé.
Hesperomeles obtusifolia
Hesperomeles obtusifolia
Hesperomeles obtusifolia
Hesperomeles obtusifolia
Fotografoval Mário Duchoň, dne 3. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).