HIBISCUS BORYANUS DC. – ibišek / ibištek

Česká jména: prosvirník (Presl 1846), ibišek (Mareček 1996)
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Hibiscus boryanus

Rozšíření: Endemit ostrovů Réunion a Mauritius v Indickém oceánu. Uvádí se jako zplanělý z Havaje. Blízce příbuzný typ od běžně pěstovaného druhu Hibiscus rosa-sinensis; taxonomie tohoto okruhu není dosud uspokojivě prozkoumána.

Ekologie: I v domovině dosti vzácná rostlina. Roste v humózních lesích v nadmořských výškách 0–1200 m, v prostředí horkého a vlhkého tropického klimatu ovlivňovaného jarním monzunem.

Hibiscus boryanus

Popis: Keř nebo stromek až 8 m vysoký. Kmen může mít až 20 cm v průměru a má šedou borku. Listy se vyznačují heterofylií: mladé listy jsou dlanitě dělené (zpravidla trojčetné) na čárkovité úkrojky, zatímco dospělé listy mají oválnou čepel 5–8 cm dlouhou, víceméně celokrajnou, k bázi zúženou, na vrcholu tupou. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů a mívají asi 4 cm v průměru. Listenů kalíšku je obvykle 7–8 a jsou čárkovité, kalich je zvonkovitý, srostlý v dolních 2 třetinách, kališní cípy jsou trojúhelníkovité, korunní lístky jsou oranžové nebo červené s oranžovými žilkami, tyčinky jsou oranžové. Tobolka je elipsoidní, lysá.

Hibiscus boryanusHibiscus boryanus
Hibiscus boryanus
Hibiscus boryanus
Hibiscus boryanus

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13. a 19. 9. 2008 (Réunion, St. Philippe, rezervace Mare Longue a St. Leuu, botanická zahrada Les Colimacons).