PILOSELLA KALKSBURGENSIS (Wiesb.) Soják – chlupáček skalkový / chlpánik kalksburgský

Syn.: Hieracium canum Peter, Hieracium kalksburgense Wiesb., Hieracium laschii Zahn
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Hieracium kalksburgense

Rozšíření: Roste ve střední a východní Evropě, od Porýní a Švýcarska na západě do Polska, Skandinávie a severozápadního Ruska na severu; na jihu zasahuje do Itálie a na Balkán, na východě do horního Povolží. U nás je nalézán vzácně, v severozápadních a středních Čechách a na jižní Moravě na sever po Brno a vrch Kosíř u Prostějova. Uváděn je také ze Šternberka a Lipníka, kdysi též z Krkonoš.

Ekologie: Roste na travnatých svazích, skalních výchozech, v lesních lemech v přítomnosti rodičovských druhů. Kvete od května do června.

Popis: Menší, vytrvalá bylina s přízemní růžicí listů, nejčastěji vysoká 12–30 cm, s výběžky obvykle krátkými, nadzemními, někdy mohou téměř chybět. Lodyhy jsou přímé, pod květenstvím více než 1 mm v průměru, po celé délce hustě porostlé hvězdovitými chlupy, s roztroušenými měkkými světlými jednoduchými chlupy, v horní části a na větvích květenství s ojedinělými, vzácně až roztroušenými žlázkami. Listy jsou celokrajné, měkké, světle až mírně našedle zelené, na líci s ojedinělými až roztroušenými světlými jednoduchými chlupy a s ojedinělými až roztroušenými hvězdovitými chlupy. Přízemní jsou řapíkaté, v počtu 4–7, lodyžní je jeden nebo chybí. Úbory jsou středně velké, v počtu 2–6, obvykle v hluboce vidlicovitě členěných vrcholících, stopky úborů jsou hustě porostlé hvězdovitými chlupy, dále ojedinělými až roztroušenými jednoduchými chlupy a roztroušenými černými stopkatými žlázkami. Zákrov je vejcovitý, listeny jsou čárkovitě kopinaté, šedozelené, široce světle lemované, s roztroušenými až četnými jednoduchými chlupy, s roztroušenými stopkatými žlázkami a s četnými hvězdovitými chlupy. Květy jsou pouze jazykovité, s ligulou plochou, až 12 mm dlouhou, žlutou, u okrajových květů na spodní straně často s červenými proužky, čnělka a bliznová ramena jsou žluté. Nažky jsou hnědočerné, s jednoduchým chmýrem.

Záměny: Od podobných druhů se liší přítomností hvězdovitých chlupů na lících listů a současným výskytem rodičovských druhů chlupáčkem zedním (Pilosella officinarum) a chlupáčkem chocholičnatým (Pilosella cymosa) na místě výskytu. Nejčastěji je zaměňován za chlupáček útlý (Pilosella stenosoma), který rostl na Moravě a je nezvěstný a za chlupáček nepravý (Pilosella pilosellina), který je uváděn z jižní Moravy a jeho odlišení je nejsnazší na základě přítomnosti či nepřítomnosti rodičovských druhů.

Ohrožení a ochrana: Kriticky ohrožený druh květeny ČR (C1b).

Pilosella kalksburgensis
Hieracium kalksburgense
Pilosella kalksburgensis

Fotografováno dne 17. 5. 2014 (Česko, PR Nezabudické skály).