HIERACIUM MACULATUM Schrank – jestřábník skvrnitý / jastrabník škvrnitý

Syn.: Hieracium maculatum Sm., nom. illeg., Hieracium divisum Jordan
Česká jména: jestřábník skvrnitý (Domin et Podpěra 1928, Kubát 2002)
Slovenská jména: jastrabník škvrnitý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Hieracium maculatum

Rozšíření: Převážně evropský druh rostoucí na západě nejdále ve Velké Británii a na východě Pyrenejského poloostrova, na severu v severním Německu, na východ zasahuje po západní Ukrajinu, izolovaně v Pobaltí. Na jihu v jižní Francii včetně Korsiky a v severní Itálii. Roste i v Malé Asii a na Kavkazu. Podobný taxon je udávaný i z Himálaje. Druhotně se vyskytuje na Novém Zélandu a na několika místech v Severní Americe. U nás se vyskytuje vzácně až roztroušeně v teplejších pahorkatinách a nížinách, častěji na Moravě. Z termofytika zasahuje do teplejších oblastí mezofytika.
Druh je velice proměnlivý. Ze střední Evropy je uváděno přes 40 poddruhů, které jsou seskupeny do tří skupin. Proměnlivost se projevuje zejména ve tvaru a zbarvení listů a počtu lodyžních listů a odění stopek úborů a zákrovů.

Ekologie: Roste ve světlých doubravách a borech, v lesních lemech, na skalnatých a kamenitých svazích, vřesovištích nebo stepních ladech, na sušších, méně často střídavě vlhkých půdách s kyselou i zásaditou reakcí. Kvete v květnu a červnu.

Hieracium maculatum

Popis: Vytrvalá bylina s přímou, jednoduchou, do 70 cm vysokou lodyhou. Lodyha v dolní části s roztroušenými až četnými jednoduchými chlupy a roztroušenými hvězdovitými chlupy, ve střední části s ojedinělými jednoduchými chlupy a roztroušenými hvězdovitými chlupy nebo až lysá, pod květenstvím obvykle pouze s roztroušenými až četnými hvězdovitými chlupy. Listy v přízemní růžici i lodyžní, mírně tužší, na ploše s roztroušenými jednoduchými chlupy, na rubu na střední žilce, na okraji a na řapíku četnějšími, na okraji obvykle s kratičkými stopkatými žlázkami, trávově zelené, obvykle s výraznými, ostře ohraničenými, fialově hnědými skvrnami, listy přízemní růžice za květu v počtu 1–5, řapíkaté, s čepelí vejčitou až podlouhle kopinatou, na vrcholu špičatou, na okraji zejména v dolní části hrubě zubatou trojúhelníkovitými, někdy dopředu zahnutými zuby, na bázi klínovité, lodyžní listy v počtu 3–7, směrem k vrcholu se postupně zmenšující, dolní řapíkaté, horní téměř přisedlé. Úbory jsou středně velké, v počtu obvykle 5–20, skládající volné vrcholíky se vzpřímenými větvemi, akladium (stopka středového úboru) 1–4 cm dlouhé, stopky úborů s roztroušenými stopkatými žlázkami a s hustými hvězdovitými chlupy, zákrov vejcovitý až válcovitě vejcovitý, zákrovní listeny málo četné, nevýrazně střechovitě se kryjící, čárkovitě kopinaté, špičaté, s roztroušenými až četnými stopkatými žlázkami a roztroušenými, na okrajích vnějších zákrovních listenů četnými hvězdovitými chlupy. Jazykovité květy s ligulou plochou, na zoubcích obvykle lysou, žlutou, čnělka a bliznová ramena žluté nebo černožluté. Plodem je hnědočerná nažka.

Záměny: Nejvíce se podobá jestřábníku časnému (Hieracium glaucinum). Spolehlivým odlišovacím znakem je báze čepele, kterou má tento vzácný druh uťatou až srdčitou.

Ohrožení a ochrana: Druh patří k vzácnějším taxonům vyžadujícím pozornost (C4a).

Poznámka: Hybridogenní taxon pocházející z předpokládané rodičovské kombinace Hieracium glaucinumHieracium lachenalii, morfologicky se tedy blížící spíše prvnímu uvedenému nebo stojící mezi oběma.

Hieracium maculatum
Hieracium maculatum
Hieracium maculatumHieracium maculatum
Hieracium maculatumHieracium maculatum
Hieracium maculatum

Fotografováno dne 27. 6. 2013 (Česko, Čechy, u Lužců).