HIPPOBROMA LONGIFLORA (L.) G. Don

Syn.: Isotoma longiflora (L.) C. Presl, Laurentia longiflora (L.) Peterm., Lobelia longiflora L., Rapuntium longiflorum (L.) Mill., Solenopsis longiflora (L.) M. R. Almeida
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité

Hippobroma longiflora

Rozšíření: Původně karibský druh, zřejmě z Jamajky. V současnosti se vyskytuje v mnoha tropických oblastech světa, místy má jeho šíření až invazivní charakter, objevuje se například na jihu americké Floridy, v jižním Mexiku i dalších středoamerických státech, na Antilách a na severu Jižní Ameriky (zasahuje přes Amazonii až do Brazilské vysočiny), na východní polokouli roste na Madagaskaru a Maskarénách, v Indii, na Sri Lance, v jižní Číně a na Tchaj-wanu, v Indonésii, Malajsii a na Filipínách, na severovýchodě australského Queenslandu, v Mikronésii, Polynésii i na Havajských ostrovech, také na Fidži.

Ekologie: Roste na přistíněných a vlhčích stanovištích, na okrajích lesů, na březích vodních toků, nezřídka na narušovaných půdách, v pásmu od pobřeží až do hor. Kvete celoročně.

Hippobroma longiflora

Popis: Vytrvalá bylina, 9–35(–65) cm vysoká. Lodyha je přímá, obvykle nevětvená nebo i od báze větvená, listy jsou střídavé, přisedlé nebo krátce řapíkaté, v obrysu úzce kopinaté, 10–17 cm dlouhé a 3–4 cm široké, na okraji výrazně zubaté, lysé nebo řídce chlupaté. Květy jsou jednotlivé, kalich je 5četný, kališní cípy jsou 8–19 mm dlouhé, na okraji zubaté, koruny dosahují 4–5,6 cm v průměru, jsou 5četné, bělavé, korunní trubka je 7–10 cm dlouhá, úzká, korunní lístky jsou kopinaté, rozestálé. Plodem je tobolka.

Poznámka: Rostlina je jedovatá, obsahuje psychoaktivní látky, její latex může dráždit pokožku a způsobit popáleniny.

Hippobroma longiflora
Hippobroma longiflora

Fotografovaly Jindřiška a Lucie Vančurovy, dne 9. 10. 2012 (Mauricius, Grand Bassin).