Všetatské Polabí, Hluchov – přírodní památka

Poměrně zajímavý fragment lužního lesa můžete nalézt v okrese Praha-východ mezi městy Brandýs nad Labem a Stará Boleslav. Ten byl v roce 1995 vyhlášen jako zvláště chráněné území v kategorii přírodní památka.

Hluchov

Přestože je území kvůli své poloze pod silným tlakem jak veřejnosti (zvýšená návštěvnost, drobný odpad), tak různých investičních záměrů vztahujících se k provozu města, zachovala se zde poměrně typická společenstva lužních lesů údolních niv velkých toků.

Hluchov

Ve stromovém patře jsou nejvýraznější věkovité duby letní (Quercus robur), zejména ve východní starší části mající pralesovitý charakter. Dále jsou zastoupeny jilmy (Ulmus laevis a Ulmus minor), jasan ztepilý (Fraxinus excelsior), lípa malolistá (Tilia cordata), javor mléč (Acer campestre), topoly (Populus nigra a Populus alba) a další.

Hluchov

V bylinném podrostu je bohatě vyvinut jarní aspekt se sasankou pryskyřníkovitou (Anemone ranunculoides), dymnivkou dutou (Corydalis cava), křivatcem žlutým (Gagea lutea), česnekem medvědím (Allium ursinum), orsejem jarním (Ficaria bulbifera) nebo sasankou hajní (Anemone nemorosa).

AnemoneGagea

Součástí chráněného území (resp. jeho ochranného pásma) je také mrtvé labské rameno, v jehož litorálním pásmu je možné najít některé zajímavější druhy jako šmel okoličnatý (Butomus umbellatus) nebo kamyšník přímořský (Bolboschoenus maritimus s. l.). Nesporně nejatraktivnější je zde v době květu populace stulíku žlutého (Nuphar lutea).

Fotografováno dne 30. 3. 2005.