Syn.: Critesion brevisubulatum (Trin.) Á. Löve, Critesion iranicum (Bothmer) Á. Löve, Critesion nevskianum (Bowden) Tzvelev, Critesion turkestanicum (Nevski) Tzvelev, Critesion violaceum (Boiss. et Hohenacker) Á. Löve, Hordeum iranicum (Bothmer) Tzvelev, Hordeum macilentum Steud., Hordeum nevskianum Bowden, Hordeum secalinum subsp. brevisubulatum (Trin.) Krylov, Hordeum secalinum var. brevisubulatum Trin., Hordeum secalinum f. puberulum Krylov, Hordeum turkestanicum Nevski, Hordeum turkestanicum var. iranicum (Bothmer) C. Yen et J. L. Yang, Hordeum violaceum Boiss. et Hohen.
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Hordeum brevisubulatum
Rozšíření: Areál se táhne od středního Turecka a ruského podhůří Kavkazu přes Střední východ do Nepálu, na okraj západní Sibiře, do Mongolska a Číny. Z několika evropských zemí byl ohlášen jako zplanělý.
Ekologie: Roste na horských loukách a na vlhkých místech podél potůčků, na zasolených stepních loukách, v nadmořských výškách 1600–3000 m.
Popis: Vytrvalá trsnatá tráva, vysoká (15–)30–50 cm. Listy jsou ploché, čárkovité, 2,5–5 mm široké, někdy na líci krátce pýřité. Květenství je hustý, zploštěle válcovitý lichoklas 4–8 cm dlouhý a 4–7 mm široký, s lámavým vřetenem, obvykle tmavofialově zbarvený; klásky jsou 1–2květé, vyrůstají vždy po 3 z nodu; prostřední klásek nese oboupohlavné květy, postranní mají květy většinou samčí, méně často sterilní; plevy jsou čárkovitě šídlovité, 5–10 mm dlouhé, osinaté, u prostředního klásku poněkud delší než plucha; plucha prostředního klásku je 5–7 mm dlouhá, lysá nebo pod vrcholem drsná, s osinou 1–5 mm dlouhou. Plodem je žluthnědá až fialová obilka.
Poznámka: Dosti proměnlivý druh s více cytotypy. V areálu byla popsána řada odchylek, z nichž některé jsou různými autory hodnoceny i na úrovni samostatných druhů. Zobrazené rostliny odpovídají typu, někdy označovanému jako Hordeum violaceum, který se vyskytuje od Turecka po Kavkaz a Afghánistán.
Hordeum brevisubulatum
Hordeum brevisubulatum
Hordeum brevisubulatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2013 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).