Syn.: Alyssum lagascae Janka, Alyssum purpureum Lag. et Rodr., Koniga lagascae Webb, Lobularia lagascae Steud., Nevadensia purpurea (Lag. et Rodr.) Rivas Mart., Ptilotrichum purpureum (Lag. et Rodr.) Boiss.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Hormathophylla purpurea
Rozšíření: Endemit jihošpanělského pohoří Sierra Nevada.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, ve štěrbinách skal i v suti, v nadmořských výškách od 2000 až do 3400 m. Kvete od května do srpna.
Hormathophylla purpurea
Popis: Polokeřík s podzemní větvenou dřevnatou částí a nadzemními větvemi poléhavými až přímými, jen 3–8 cm dlouhými, dichotomicky větvenými, olistěnými, šedozelenými, s chlupy hvězdovitými. Fertilní větve jsou přímé, jednoduché, netrnité. Listy jsou střídavé, podlouhlé až čárkovité, 5–12 mm dlouhé a 1–2 mm široké, celokrajné, chlupaté. Květenství je terminální, okoličnaté, květy jsou 4četné; kališní lístky jsou vně chlupaté, záhy opadavé; korunní lístky jsou kopisťovité, 4–5,5 mm dlouhé a 2–3 mm široké, růžové, na vrcholu tupé; tyčinek je 6. Plody jsou přímé, elipsoidní, stlačené, na vrcholu špičaté, 4–6 mm dlouhé, s hvězdovitými chlupy a vytrvávající čnělkou.
Ohrožení a ochrana: Ve Španělsku je z hlediska ohrožení tento druh klasifikován jako zranitelný (VU).
Poznámka: Rod Hormathophylla zahrnuje asi 10 druhů ze západního Mediteránu.
Hormathophylla purpurea
Hormathophylla purpurea
Hormathophylla purpurea
Hormathophylla purpurea
Fotografovala Věra Svobodová, dne 16. 5. 2017 (Španělsko, Andalusie, Sierra Nevada).