Čeleď: Myristicacaceae R. Br. – muškátovníkovité
Horsfieldia palauensis
Rozšíření: Mikronéský endemit, vyskytuje se jen na Palau na ostrovech Koror a Babeldaob.
Ekologie: Významná porostotvorná dřevina na mezických stanovištích nížinného tropického deštného lesa, především na čedičovém podloží.
Popis: Stálezelený dvoudomý strom, vysoký až 15 m; kmen dorůstá průměru 9–44 cm. Listy jsou na větvičkách nápadně dvouřadě uspořádané, střídavé; řapík je 1–2 cm dlouhý; čepel je podlouhlá, 10–35 cm dlouhá a 5–9 cm široká, na líci leskle zelená, obvykle s 13 páry postranních žilek, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá. Květenství je úžlabní, latovité; květy jsou drobné, kulovité; samčí květy mají okvětní lístky na bázi srostlé, 2–3 mm v průměru, žluté; tyčinky jsou 2; samičí květy jsou poněkud větší, elipsoidní, blizna je 2laločná. Plod je elipsoidní bobule asi 3 cm dlouhá, hnědožlutá; jediné semeno je elipsoidní, obalené tenkým červeným míškem.
Využití: Dřevo není příliš kvalitní, používá se při budování dočasných staveb. Semena jsou jedlá.
Poznámka: Rod Horsfieldia je asi 100 druhy zastoupen ve flóře jihovýchodní Asie. Je blízce příbuzný muškátovníku pravému (Myristica fragrans), což je zřetelně patrné ve stavbě plodů. Na Palau je tento rod zastoupen ještě druhem Horsfieldia irya, který se odlišuje kulovitými plody i semeny.
Horsfieldia palauensis
Horsfieldia palauensis
Horsfieldia palauensis
Horsfieldia palauensis
Horsfieldia palauensis
Horsfieldia palauensis
Horsfieldia palauensis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19., 24. 1. a 3. 2. 2018 (Palau, Koror, Ngarkebesang a Ngermid).