HYACINTHOIDES HISPANICA (Mill.) Rothm. – hyacintovec španělský

Syn.: Scilla hispanica Mill., Scilla campanulata Aiton, Endymion hispanicus (Mill.) Chouard, Endymion campanulatus Willk., Scilla non-scripta subsp. hispanica (Mill.) Ietsw., Usteria disperma Medik.
Česká jména: ladoňka španělská (Danihelka 2012)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Hyacinthoides hispanica

Rozšíření: Západní Mediterán, tedy jihozápadní Evropa a severozápadní Afrika – Portugalsko, Španělsko, jižní Francie, Maroko a Alžírsko. Pěstuje se v západní, střední i jižní Evropě, také v Severní Americe, v některých oblastech i zplaňuje a občas se dokonce invazně šíří (např. Velká Británie). Kromě nominátního poddruhu je u H. hispanica rozlišován ještě poddruh H. h. subsp. algeriensis.

Ekologie: Ve své domovině roste ve světlých lesích, v lesních lemech a křovinách, na půdách živinami bohatých, spíše kyselých, šíří se v okolí lidských sídel a zahrad, také kolem silnic i cest. Kvete od dubna do května.

Hyacinthoides hispanica

Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulkou, 20–40 cm vysoká. Listy (4–8) jsou úzce kopinaté až kopinaté, 20–50 cm dlouhé a 10–35 mm široké, lesklé. Květní stvol je přímý, bezlistý. Květy vykvétají v 4–16květém hroznu, poupata jsou nejprve vzpřímená, květy pak nicí, zvonkovité, 1,5–2 cm dlouhé, světle modré. Plodem je tobolka.

Využití: Jedná se o velmi dekorativní a spolehlivě mrazuodolnou rostlinu. Kromě modrokvětých rostlin najdeme v kultuře často i kultivary bílé a růžové.

Poznámka: V současnosti je k rodu Hyacinthoides řazeno 12 druhů (POWO 2021), které se vyskytují v západní a jihozápadní Evropě, rovněž v severozápadní Africe.

Hyacinthoides hispanicaHyacinthoides hispanica
Hyacinthoides hispanica

Fotografováno dne 10. 5. 2009 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy).