HYDROCOTYLE BONARIENSIS Comm. ex Lam. – pupečník / pupkovník

Syn.: Hydrocotyle multiflora Ruiz et Pav., Hydrocotyle polystachya var. quinqueradiata Thouars ex A. Rich., Hydrocotyle umbellata var. bonariensis (Comm. ex Lam.) Spreng., Hydrocotyle verticillata var. bonariensis (Lam.) Urb., Hydrocotyle yucatanensis Millsp.
Čeleď: Araliaceae Juss. – aralkovité

Hydrocotyle bonariensis

Rozšíření: Druh má velký areál v tropech. Jako původní se uvádí v tropické Americe, kde roste od Floridy až po Chile, dále v tropické Africe a na Madagaskaru, stejně tak na Maskarénách (Réunion, Mauritius). Ve Spojených státech zasahuje i mimo vlastní tropy až do Severní Karolíny. V jiných částech areálu se považuje za zplanělý, místy má až invazní charakter, např. v Austrálii. Druh zplaněl i v Evropě (Španělsko a Portugalsko), zavlečení bylo hlášeno i z Francie a Itálie.

Ekologie: Roste na mokřadních stanovištích, často na písčitých půdách nebo mokvavých skalkách, je dosti tolerantní k zasolení.

Hydrocotyle bonariensis

Popis: Drobná vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, kořenujícím v uzlinách. Dlouze řapíkaté listy vyrůstají jednotlivě z oddenku, čepel je štítovitá, poněkud dužnatá, mělce laločnatá, v obrysu okrouhlá, o průměru 3–12 cm, s 12–20 žilkami, okraj je vroubkovaný; řapík je až 20 cm dlouhý. Květonosné lodyhy vyrůstají v uzlinách z oddenku, jsou až 40 cm dlouhé; květy jsou uspořádány v okolících nebo přeslenech na krátkých větvičkách a 0,2–2 cm dlouhých stopkách; listeny jsou kopinaté, špičaté; květy jsou drobné, 5četné; korunní lístky jsou bílé nebo krémové; tyčinek je 5; semeník je spodní. Plodem jsou příčně elipsoidní, 1,5–2 mm dlouhé a 2,5–3 mm široké dvounažky, na vrcholu vykrojené, s vyniklými žebry.

Hydrocotyle bonariensis
Hydrocotyle bonariensis
Hydrocotyle bonariensis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 12. a 20. 9. 2009 (Réunion, Takamaka a L‘Hermitage les Bains).