HYLODESMUM REPANDUM (Vahl) H. Ohashi et R. R. Mill

Syn.: Aeschynomene remota Poir., Anarthrosyne scalpe Klotzsch, Desmodium aparine Chiov., Desmodium caffrum Eckl. et Zeyh., Desmodium remotum (Poir.) Drake, Desmodium repandum (Vahl) DC., Desmodium scalpe DC., Desmodium strangulatum Wight et Arn., Hedysarum ignescens Miq., Hedysarum repandum Vahl, Hedysarum scalpe DC., Meibomia repanda (Vahl) Kuntze, Meibomia scalpe (DC.) Kuntze, Papilionopsis stylidioides Steenis, Podocarpium repandum (Vahl) Y. C. Yang et P. H. Huang
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Hylodesmum repandum
Rozšíření: Paleotropický druh, vyskytuje se v tropické Africe (od Sierra Leone přes Kamerun až po Eritreu, k jihu areál zasahuje přes Tanzanii a Madagaskar až po pobřežní oblasti Jihoafrické republiky) a jižní i jihovýchodní Asii (od Indie přes jižní Čínu a Indočínu až po Indonésii a Papuu-Novou Guineu).
Ekologie: Roste v tropických deštných i sušších lesích a křovinách, v příkopech i pobřežní vegetaci, podél cest, při okrajích polí a na plantážích, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 2000 m.
Hylodesmum repandum
Popis: Polokeř dosahující výšky 50–150 cm, s větvemi přímými, chlupatými. Listy jsou řapíkaté, 3četné, lístky jsou kosočtverečné až vejčité, 5–8 cm dlouhé a 3,5–6 cm široké, na bázi klínovité, na okraji zvlněné až chobotnaté, na vrcholu špičaté, po obou stranách přitiskle chlupaté. Květenství je hroznovité až latnaté, terminální nebo i axilární, 15–30 cm dlouhé; kalich je až 3,5 mm dlouhý, jeho cípy jsou delší nebo zhruba stejně dlouhé jako korunní trubka, koruna je červená nebo oranžová, pavéza široce eliptická, 8–10 mm dlouhá, krátce nehetnatá, křídla jsou úzce eliptická, zhruba 7 mm dlouhá, nehetnatá, člunek je asi 10 mm dlouhý, rovněž nehetnatý. Plodem je zaškrcovaný struk.
Využití: Nachází uplatnění v tradiční medicíně, používá se také jako zelené hnojení na polích, rovněž jako přistiňovací rostlina na plantážích.
Poznámka: Do rodu Hylodesmum je v současnosti započítáváno 16 druhů.
Hylodesmum repandum
Hylodesmum repandum
Fotografoval Mário Duchoň, dne 3. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, Gunung Marapi a čajovníkové plantáže na úpatí Gunung Dempo).