Syn.: Hypecoum grandiflorum Benth., Hypecoum glaucescens Guss., Hypecoum aequilobum auct., non Viv., Hypecoum procumbens L. subsp. imberbe (Sibth. et Sm.) Malag.
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité
Hypecoum imberbe
Rozšíření: Mediteránní až submediteránní druh, též Blízký východ, zavlečen i na území Severní Ameriky (Pennsylvania).
Ekologie: Roste na otevřených křovinatých plochách, na okrajích silnic, na narušovaných stanovištích, jako plevel na polích. Kvete v březnu až červnu.
Hypecoum imberbe
Popis: Jednoletá bylina, lodyhy jsou přímé až poléhavé, 10–40 cm dlouhé. Listy jsou 2–3× dělené do úzkých segmentů, na koncích mírně rozšířené, zelenomodré. Květy jasně žluté nebo žlutooranžové, se dvěma kališními žlutozelenými lístky. Květ je složen ze 4 oddělených okvětních lístků, dva vnější jsou trojlaločné, přibližně stejně dlouhé jako široké, většinou se zelenou skvrnkou uprostřed. Dva menší vnitřní okvětní lístky jsou rozděleny do tří podlouhlých segmentů, z nichž prostřední obklopuje bliznu se 4 tyčinkami umístěnými ve středu květu, často mají u báze černé skvrny. Plod je tenká vzpřímená tobolka, často srpovitě zakřivená, semena jsou kulovitá, hnědá.
Hypecoum imberbeHypecoum imberbe
Hypecoum imberbe
Záměny: Hypecoum pendulum má vnější okvětní lístky celistvé a téměř 2× delší než je jejich šířka, tobolky visí. Hypecoum procumbens má vnitřní okvětní lístky delší než je šířka vnějších lístků.
Ohrožení a ochrana: Zákonem chráněný druh v Srbsku.
Poznámka: Rozlišuje se ještě poddruh Hypecoum imberbe subsp. pseudograndiflorum, který je některými autory hodnocen jako samostatný druh Hypecoum pseudograndiflorum Petrović.
Hypecoum imberbe
Fotografováno ve dnech 1. a 2. 5. 2009 (Sýrie, Hamá a Crack des Chevaliers).