Syn.: Agaricus capnoides Fr., Dryophila capnoides (Fr.) Quél., Dryophila fascicularis var. capnoides (Fr.) Quél., Geophila capnoides (Fr.) Quél., Naematoloma capnoides (Fr.) P. Karst., Nematoloma capnoides (Fr.) P. Karst. var. capnoides, Psilocybe capnoides (Fr.) Noordel. – třepenitka zakouřená, žlutotřepenitka maková
Čeleď: Strophariaceae Singer et A. H. Sm. – límcovkovité
Hypholoma capnoides
Rozšíření a ekologie: Vyrůstá hojně v trsech na rozkládajícím se dřevu jehličnanů, zejména smrků, upřednostňuje vyšší polohy. Můžeme ji najít téměř po celý rok, hlavní období růstu je v září až listopadu a březnu až dubnu. Plodnice přetrvávají dlouho. Dá se najít i na spáleništích.
Popis: Klobouk má v průměru 1–10 cm, v mládí je zvoncovitý s podvinutým okrajem, později sklenutý, ve stáří až plochý, občas nepravidelný. Má okrově až oranžově žlutou barvu, ve středu je vždy tmavší. Povrch je hladký a lesklý. Okraj klobouku je ostrý, u mladé plodnice bělavý, zdobený zbytky plachetky. Lupeny jsou dosti husté, vysoké, u třeně zpravidla vykrojené, občas střídané s kratšími lupeny, které nedosahují až ke třeni. V mládí mají bělavou barvu, později jsou kouřově šedé až makově šedomodré.Třeň je vysoký 2–10 cm, tenký, pružný, válcovitý, dutý, rovný nebo se směrem dolů zužuje. Má žlutavou barvu, směrem dolů hnědne, na povrchu je jemně vláknitý, někdy s rychle mizejícím prstenem. Dužnina je tenká, nažloutlá, chuť lehce nasládlá, vůně slabě houbová. Výtrusný prach je šedofialový až hnědofialový, výtrusy elipsoidní, hladké, 6–8 × 3,5–5 µm velké.
Záměny: Podobná je jedovatá třepenitka svazčitá (Hypholoma fasciculare), která má ale žlutozelené lupeny a hořkou chuť. Nejedlá třepenitka cihlová (Hypholoma sublateritium) má červenavé zbarvení na klobouku, světle žluté lupeny a je hořká.
Podobné jsou další výborné jedlé houby, také rostoucí na pařezech: opeňka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis) a penízovka sametonohá (Flammulina velutipes).
Využití: Třepenitka maková je jedlá houba, vhodná k jakýmkoliv kuchyňským úpravám.
Hypholoma capnoidesHypholoma capnoidesHypholoma capnoides
Fotografováno 27. 9. 2008 (Šumava, Prášily) a 5. 10. 2008 (Šumava, Antýgl).