HYPOESTES TRIFLORA (Forssk.) Roem. et Schult.

Syn.: Hypoestes acuminata Hochst. ex T. Anderson, Hypoestes ciliata Lindau, Hypoestes inaequalis Lindau, Hypoestes phaylopsoides S. Moore, Hypoestes simensis Hochst. ex Schweinf., Hypoestes wallichii Nees, Justicia triflora Forssk.
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité

Hypoestes triflora

Rozšíření: Druh se značně rozsáhlým areálem. V Africe roste od Guiney po Kamerun (včetně ostrova Bioko, ve východní části od Eritrey až po Jihoafrickou republiku. Dále se vyskytuje v Jemenu, samostatná arela leží v severovýchodní Indii, Nepálu, Bhútánu, zasahuje i do severní Barmy a čínské provinciie Yunnan.

Ekologie: Roste ve vlhkých horských lesích, v savaně především v galeriových porostech, ale i v druhotných stromových výsadbách i jako plevel v zahradách; vystupuje až do nadmořské výšky 3200 m.

Hypoestes triflora

Popis: Zpravidla vytrvalá bylina s oddenkem a přímými nebo vystoupavými, lysými nebo pýřitými, 20–80(–250) cm vysokými lodyhami. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, čepel je vejčitá, 2–9 cm dlouhá a 1–5 cm široká, chlupatá nebo olysalá, na bázi klínovitá, řidčeji zaokrouhlená nebo uťatá, celokrajná nebo zvlněná až oddáleně zubatá, na vrcholu zašpičatělá nebo tupě špičatá. Květenství jsou úžlabní, vícenásobně větvené vidlany, vyrůstající po 2–10 z uzliny; listeny jsou 2, volné, obvejčité, 0,7–1,3 cm dlouhé, na vrcholu zaokrouhlené; listence jsou stejné; kalich je 5cípý, cípy jsou nestejné, 2–4 mm dlouhé; koruna je dvoupyská, 1,4–2,9 cm dlouhá, bílá s fialovou kresbou nebo růžová až fialová, korunní trubka je 7–14 mm dlouhá, horní pysk je obkopinatý, 0,8–1,5 cm dlouhý, zaokrouhlený, dolní pysk je mělce trojlaločný, 0,7–1,5 cm dlouhý; tyčinky jsou 2; semeník je svrchní, bliznová ramena jsou nestejná. Plody jsou válcovité tobolky 8–10 mm dlouhé.

Hypoestes triflora
Hypoestes triflora
Hypoestes triflora

Fotografováno dne 7. 11. 2013 (Etiopie, masiv Abuna Yosef, nedaleko kláštera Machina Maryam).