Syn.: Impatiens hedyotidifolia Ridl., Impatiens sumatrana Miq.
Čeleď: Balsaminaceae A. Richard – netýkavkovité
Impatiens platypetala
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, byl popsán z Jávy. Vyskytuje se na Malajském poloostrově, Filipínách a na indonéských ostrovech Sumatra, Borneo, Jáva a Sulawesi. Podobné rostliny z Papuy-Nové Guiney budou zřejmě patřit již k jinému druhu.
Ekologie: Roste v tropických podhorských a horských lesích, v lesních lemech, na stanovištích polostinných až stinných, objevuje se často v blízkosti vodních toků i kolem cest, v nadmořských výškách zhruba od 100 až do 1600 m. Na stanovištích někdy vytváří poměrně rozsáhlé porosty.
Impatiens platypetala
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 30–100 cm dlouhou, jednoduchou nebo chudě větvenou, lysou nebo chlupatou. Listy jsou vstřícné nebo vyrůstají v přeslenech po 3–5, jejich řapík je 7–28 mm dlouhý, čepel je kopinatá až vejčitá, 6,3–11,5 cm dlouhá a 0,7–3,7 cm široká, na bázi klínovitá, na řapík sbíhavá, po okraji pilovitá, na vrcholu špičatá až zašpičatělá, se 3–9 páry vedlejších žilek, na líci lysá nebo chlupatá, na rubu na žilkách chlupatá, jinak lysá nebo chlupatá. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů na stopkách 4–6,7 cm dlouhých, jsou poměrně ploché, růžové, načervenalé, nachové, fialové nebo i bílé, eventuálně dvoubarevné, obvykle s odlišně zbarveným očkem; listeny jsou úzce kopinaté, nanejvýše 4 mm dlouhé; kališní lístky jsou 7–12 mm dlouhé, dolní je protažený do úzké a zahnuté ostruhy 23–38 mm dlouhé, která je bělavá nebo nazelenalá, dorsální korunní lístek je obsrdčitý, až 14 mm dlouhý, postranní korunní lístky jsou vykrojené až obsrdčité, v horním páru až 16 mm dlouhé, v dolním až 17 mm dlouhé. Plodem je lysá tobolka, 16–18 mm dlouhá.
Záměny: Tomuto druhu se trochu podobá v tropických oblastech značně rozšířená netýkavka Impatiens walleriana. Ta má však listy střídavé a květy obvykle nevyrůstají jednotlivě, nýbrž v chudokvětých hroznech po 2–5.
Poznámka: Rod Impatiens je v jihovýchodní Asii zastoupen poměrně početně, v roce 1989 bylo jen ze Sumatry uváděno 29 původních druhů netýkavek, od té doby jejich počet ještě narostl, nové druhy jsou totiž z Malesie popisovány poměrně často. Představovaný druh je v této oblasti nejběžnější.
Impatiens platypetala
Impatiens platypetala
Fotografoval Mário Duchoň, dne 4. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, okolí Gunung Sibayak).

Literatura:
C. Grey-Wilson (1989): A Revision of Sumatran Impatiens: Studies in Balsaminaceae: VIII. Kew Bulletin, Vol. 44, No. 1.