IMPATIENS TINCTORIA A. Rich. – netýkavka

Syn.: Impatiens flagellifera Hochst. ex A. Rich.
Čeleď: Balsaminaceae A. Rich. – netýkavkovité

Impatiens tinctoria

Rozšíření: Horský druh, vázaný na východoafrická pohoří. Roste od Eritrey po Tanzánii, na západ nejdále do hraničních oblastí Konga a Rwandy. Rozlišuje se několik poddruhů, zobrazené rostliny odpovídají nejspíše nominátní Impatiens tinctoria subsp. tinctoria s delší, náhle zúženou ostruhou.

Ekologie: Roste podél potoků, na severně orientovaných svazích a na skalních teráskách, často chráněných před přímým sluncem. Fotografované rostliny pocházejí z nadmořských výšek 3000–3300 m.

Impatiens tinctoria

Popis: Statná vytrvalá bylina s velkými kořenovými hlízami a větvenými dužnatými lodyhami, dorůstá výšky až 1,5 m. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, kopinaté, až přes 10 cm dlouhé, na okraji pilovité, lysé. Květenství tvoří okolíky na stopkách 8–10 cm dlouhých; květní stopky jsou 1,5–2,5 cm dlouhé; květy jsou bílé, často s růžovými tečkami, až 5 cm v průměru; kališní lístky jsou 3, velké; korunní lístky jsou diferencovány, horní lístek je okrouhlý, se špičkou, postranní jsou spíše kopisťovité, nicí, zvlněné, pysk je široce kuželovitý, na bázi protažený do dlouhé, víceméně rovné, nicí, až 12 cm dlouhé ostruhy, tyčinek je 5; semeník je svrchní. Tobolka je dlouze kyjovitá.

Využití: Kořeny obsahují červené barvivo; místy se jím barví ruce, podobně jako hennou.

Impatiens tinctoria
Impatiens tinctoria
Impatiens tinctoria
Impatiens tinctoria

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 29. a 31. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, mezi tábořišti Sankaber a Geech, Sone).