PEUCEDANUM OSTRUTHIUM (L.) W. D. J. Koch. – smldník všedobr / všeliek hojivý

Syn.: Angelica ostruthium (L.) Lag., Imperatoria ostruthium L., Ostruthium officinale Link, Selinum imperatoria Crantz, Selinum ostruthium (L.) Wallr.
Česká jména: všedobr horský, smldník všedobr
Čeleď: Apiaceae – miříkovité

Imperatoria ostruthium

Rozšíření: Vyskytuje se především v horských oblastech Evropy, ale i v jižní Skandinávii a Pobaltí, jeho výskyt ve střední Evropě je často vázaný na německé osídlení. Původní by měl být v horách Pyrenejského poloostrova a v Alpách. Byl zavlečen i na východ Severní Ameriky.
K nám se rozšířil pravděpodobně z Alp a dnes roste především v pohraničních pohořích, zejména v Krušných horách, Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách, roste i ve Žďárských vrších a Beskydech. Na Slovensku je pravděpodobně pouze pěstovaný, může zplaňovat.

Ekologie: Roste při lesních lemech, při okrajích cest, podél potoků i na ruderálních místech. Často se s ním setkáme v místech starých a zbořených usedlostí. Rostlina byla často svým rozšířením lokálně vázaná na německé obyvatelstvo horských poloh. Kvete od června do srpna.

Imperatoria ostruthium

Popis: Páchnoucí bylina s přímou dutou lodyhou, pokud větvenou, tak pouze v horní části, dorůstající až 1 m výšky. Spodní listy jsou dlouze řapíkaté, dvakrát trojčetné, 30 cm dlouhé, lístky trojsečné, po okraji pilovité. Horní lodyžní listy jsou přisedlé nafouklými pochvami. Květní okolíky mají až 50 okolíčků s drobnou bílou, někdy až narůžovělou korunou. Plody velikosti maximálně 5 mm mají 3 vyniklá žebra s výraznými postranními křídly.

Poznámka: Všedobr byl často používán v tradiční medicíně.

Imperatoria ostruthiumImperatoria ostruthium
Peucedanum ostruthium

Fotografovali Petr Krása, v červnu a červenci 2005 (Česko, Krušné hory, Přebuz); Naďa Gutzerová, dne 12. 7. 2012 (Žďárské vrchy, Svratka).