Syn.: Medicago macranica Heyn
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Indigofera nephrocarpa
Rozšíření: Ostrůvkovitý areál se rozkládá ve východní Africe v Somálsku, výskyt byl dále zjištěn na Sokotře (odtud byl popsán), v jižním Ománu a v sousední jemenské oblasti Mahra, odděleně ještě v jihozápadním Pákistánu.
Ekologie: Roste v nezapojené vegetaci na vyprahlých místech na vyšších terasách ve vádí nebo na zvednutých plošinách, dává přednost vápencovému podloží. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 800 m.
Indigofera nephrocarpa
Popis: Drobná vytrvalá bylina, tvoří k zemi přitisknuté polštáře o průměru až 15 cm; lodyhy jsou pokryté stříbřitým hedvábitým oděním, chlupy na konci poněkud odstávají. Listy jsou střídavé, jednoduché nebo trojčetné, výjimečně je lístků až 5, velmi krátce řapíkaté; lístky jsou široce obvejčité až obsrdčité, 1,5–5 mm dlouhé a 1,5–4 mm široké, přitiskle stříbřitě chlupaté, celokrajné, na vrcholu uťaté nebo hrotité. Květenství jsou 2–6květé úžlabní hrozny na stopkách nanejvýš 5 mm dlouhých, někdy jsou květy jednotlivé; kalich je zvonkovitý, 1–1,5 mm dlouhý, asi do poloviny dělený; koruna je růžovonachová, pavéza je vně chlupatá; tyčinek je 10, asi 1,5 mm dlouhých, 9 srůstá, jedna zůstává volná. Lusk je jednosemenný, ledvinitě stočený, o průměru asi 2 mm, hustě chlupatý.
Poznámka: Rod Indigofera je velmi početný, zahrnuje asi 300 druhů ve Starém i Novém světě, vývojové centrum zřejmě leží v tropické Africe. Zahrnuje většinou byliny, ale i keře.
Indigofera nephrocarpa
Indigofera nephrocarpa
Indigofera nephrocarpa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, wádí Ash Shuwaymiyah).