Syn.: Boletus radiatus Sowerby, Fomes variegatus Secr., Inoderma radiatum (Sowerby) Fr., Inodermus radiatus (Sowerby) Quél., Mensularia radiata (Sowerby) Lázaro Ibiza, Microporus aureonitens (Pat.) Kunte, Microporus radiatus (Sowerby) Kunte, Chroporus radiatus (Sowerby) J. Schröt., Polyporus aureonitens Pat., Polyporus coffeaceus Velen., Polyporus radiatus (Sowerby) Fr., Polyporus radiatus (Sowerby) Fr. subsp. radiatus, Polystictus aureonitens (Pat.) Sacc., Polystictus radiatus (Sowerby) Fr., Trametes radiata (Sowerby) Fr., Xanthochrous aureonitens (Pat.) Pat., Xanthochrous radiatus (Sowerby) Pat. – rezavec lesknatý
Čeleď: Hymenochaetaceae Imazeki et Toki – kožovkovité
Inonotus radiatus
Rozšíření: Je rozšířený téměř po celé Zemi.
Ekologie: Roste v červenci až listopadu na trouchnivějícím, někdy i živém dřevu listnatých stromů, především olší a bříz, hlavně v olšinách na kyselé půdě. Plodnice jsou jednoleté, uspořádané v řadách taškovitě nad sebou.
Popis: Plodnice mají konzolovitý tvar, jsou přirostlé bokem k substrátu, někdy jsou i polorozlité. Jsou široké 2–6 cm, 2–10 cm dlouhé, 1–2 cm tlusté. Povrch je v mládí jemně plstnatý, později holý, paprsčitě vrásčitý, někdy slabě soustředně pásovaný. V mládí má okrově žlutou až oranžově červenou barvu, později rezavě hnědou se žlutobílým okrajem, ve stáří je až černohnědý s ostrým světlejším okrajem. Rourky jsou 0,3–1 cm dlouhé, zpočátku rezavě žluté, později až hnědé, póry jsou drobné, okrouhlé až lehce hranaté, lomí světlo – podle úhlu pohledu jsou stříbřitě lesklé až světle šedé, ve stáří jsou rezavě hnědé. Dužnina je tuhá, na řezu lesklá, v mládí žlutá, šťavnatá, v dospělosti rezavě hnědá, kožovitá, za sucha dřevnatá. Výtrusný prach je nažloutlý.
Inonotus radiatus
Inonotus radiatus
Záměny: Podobný je rezatec uzlinatý (Inotus nodulosus), plodnice má jen naznačeně konzolovité, roste převážně na bucích.
Poznámka: Je nejedlý. Způsobuje intenzivní hnilobu dřeva.
Inonotus radiatus
Fotografováno ve dnech 9. 11. a 16. 11. 2008 (Roztoky, Tiché údolí).