IPOMOEA CHOLULENSIS Kunth – povijnice / povojník

Syn.: Convolvulus cholulensis (Kunth) Spreng., Ipomoea coccinea var. pubescens Schltdl. et Cham., Quamoclit cholulensis (Kunth) G. Don, Quamoclit coccinea (L.) Moench, Quamoclit indivisa var. pubescens (Schltdl. et Cham.) Hallier f.
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité

Ipomoea cholulensis

Rozšíření: Roste ve Střední Americe od centrální části Mexika po Panamu, dále v Kolumbii a Venezuele. Nálezy z oblastí na sever i na jih od tohoto území vznikly pravděpodobně záměnou s příbuznými druhy.

Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny na okrajích lesů, na pasekách a lesních světlinách, případně i na druhotných stanovištích, většinou v nadmořské výšce 700–2200 m.

Ipomoea cholulensis

Popis: Jednoletá bylinná liána, dorůstá délky až 5 m; lodyha je hladká, hranatá, lysá nebo v mládí kratičce chlupatá. Listy jsou střídavé, vejčité nebo vejčitě kopinaté, 2–12,5 cm dlouhé a 1–7 cm široké, na bázi srdčité nebo hrálovité, lysé nebo krátce pýřité. Květenství je úžlabní, vrcholičnaté, obvykle 2–8květé, vzácně jsou květy jednotlivé; stopka květenství je 7–19 cm dlouhá; květy jsou 5četné; kališní cípy jsou nestejné, dužnaté, vnější jsou vejčité, 1–3 mm dlouhé, s osinatou špičkou, vnitřní eliptické, 4–5 mm dlouhé; koruna je nálevkovitá, 1,7–2,5 cm dlouhá, červená, lysá, s málo vyniklými cípy; tyčinek je 5, vyniklých z koruny; semeník je 4pouzdrý. Plody jsou vejcovité tobolky, 5–6 mm dlouhé, otevírají se 4 podélnými štěrbinami; semena jsou hruškovitá, černá, chlupatá.

Ipomoea cholulensis
Ipomoea cholulensis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 2. 2015 (Guatemala, La Nariz del Indio).