IPOMOEA PES-CAPRAE (L.) R. Br. – povijnice pomořská / povojník

Syn.: Convolvulus pes-caprae L., Ipomoea maritima (Desr.) R. Br.
Česká jména: povijnice pomořská (Presl 1846)
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité

Ipomoea pes-caprae

Rozšíření: Vyskytuje se téměř ve všech tropických oblastech světa, převážně na mořském pobřeží, občas i u velkých jezer – tropická Severní i Jižní Amerika, východní i západní pobřeží střední Afriky, Maskarény, ostrov Lanzarote, Indie, jihovýchodní Asie, Austrálie a Oceánie. V areálu jsou rozlišovány dva poddruhy, kromě nominátního (na našich snímcích), který je častější na březích Indického oceánu, je to ještě Ipomoea pes-caprae subsp. brasiliensis s centrem rozšíření v Americe a Pacifiku. Lze se však setkat i s intermediárními formami.

Ekologie: Roste na pobřežních písčinách a dunách, šíří se vegetativně svými odlomenými částmi, stejně tak i generativně semeny, která dokáží po moři překonat značné vzdálenosti.

Ipomoea pes-caprae

Popis: Vytrvalá bylina, lodyha je plazivá, až 30 m dlouhá, listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické až okrouhlé, na bázi srdčité, celokrajné, na vrcholu vykrojené (subsp. brasiliensis) až 2laločné (nominátní poddruh), mírně dužnaté. Květy vyrůstají jednotlivě (nominátní poddruh) nebo v chudokvětých květenstvích (subsp. brasiliensis) z úžlabí listů, koruna je nálevkovitá, růžová až červenofialová, s temnějším jícnem. Plodem je tobolka.

Využití: V karibské oblasti se přidává tato rostlina do rituálních koupelí, které mají zahánět zlá kouzla, v Malajsii se tekutina z listů používá jako první pomoc při popálení meduzami.

Ipomoea pes-caprae
Ipomoea pes-caprae
Ipomoea pes-caprae

Fotografoval Mário Duchoň, dne 20. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí města Calang).