Syn.: Convolvulus pes-caprae L., Ipomoea maritima (Desr.) R. Br.
Česká jména: povijnice pomořská (Presl 1846)
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Ipomoea pes-caprae
Rozšíření: Vyskytuje se téměř ve všech tropických oblastech světa, převážně na mořském pobřeží, občas i u velkých jezer – tropická Severní i Jižní Amerika, východní i západní pobřeží střední Afriky, Maskarény, ostrov Lanzarote, Indie, jihovýchodní Asie, Austrálie a Oceánie.
Ekologie: Roste na pobřežních písčinách a dunách, šíří se vegetativně svými odlomenými částmi, stejně tak i generativně semeny, která dokáží po moři překonat značné vzdálenosti.
Ipomoea pes-caprae
Popis: Vytrvalá bylina, lodyha je plazivá, až 30 m dlouhá, listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické až okrouhlé, na bázi i vrcholu hluboce zaříznuté, mírně dužnaté. Květy jsou růžové až červenofialové, s temnějším jícnem, koruna je nálevkovitá. Plodem je tobolka.
Využití: V karibské oblasti se přidává tato rostlina do rituálních koupelí, které mají zahánět zlá kouzla, v Malajsii se tekutina z listů používá jako první pomoc při popálení meduzami.
Ipomoea pes-caprae
Ipomoea pes-caprae
Ipomoea pes-caprae
Fotografovali Jiří Nevěřil, v říjnu 2005 (Oceánie, Samoa, ostrov Upolu); Jindřiška a Lucie Vančurovy, dne 15. 10. 2012 (Mauricius, Trou aux Biches).