Syn.: Cantua aggregata Pursh, Gilia aggregata (Pursh) Spreng., Ipomeria aggregata (Pursh) Nutt.
Čeleď: Polemoniaceae Juss. – jirnicovité
Ipomopsis aggregata
Rozšíření: Areál se táhne pacifickou části Severní Ameriky. Roste i širokém pruhu od Britské Kolumbie v Kanadě, ve Spojených státech dosahuje na východ po Montanu a západní Texas a přesahuje ještě do severního Mexika.
Ekologie: Vyskytuje se na stepních stanovištích a ve světlých borových, dubových nebo jalovcových porostech; provází spíše vyšší nadmořské výšky.
Ipomopsis aggregata
Popis: Drobná dvouletá nebo víceletá bylina, obvykle monokarpická (po odkvětu hyne); lodyha je přímá, většinou jediná, 20–100 cm vysoká, se stopkatými žlázkami a někdy i přimíšenými dlouhými kadeřavými chlupy. Přízemní listy tvoří růžici, lodyžní jsou střídavé; všechny jsou peřenodílné, až 10 cm dlouhé, členěné na čárkovité úkrojky. Květenství je hroznovité až latovité, za květu prodloužené; květy jsou krátce stopkaté, 5četné; kalich je trubkovitý, přes polovinu délky rozeklaný na úzce trojúhelníkovité, zašpičatělé cípy; koruna je řepicovitá, 1,5–2,5(–3) cm dlouhá, oranžovočervená, cípy jsou ploché, 6–13 mm dlouhé a 3–5 mm široké, zašpičatělé; tyčinek je 5, mohou vyčnívat z korunní trubky; gyneceum tvoří 3 srostlé plodolisty se svrchním semeníkem a prodlouženou čnělkou. Plody jsou tobolky 4–8 mm dlouhé, v každém pouzdře často jen s 1–2 semeny.
Ipomopsis aggregataIpomopsis aggregata
Ipomopsis aggregata
Ipomopsis aggregata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 1. a 3. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Bridesville; Manning Provincial Park, Blackwall Pk.).