IRIS VIRGINICA L. – kosatec

Syn.: Iris caroliniana S. Watson, Iris convoluta Raf., Iris georgiana Britton, Iris shrevei Small, Iris virginica var. shrevei (Small) E. S. Anderson, Limniris virginica (L.) Rodion., Xiphion virginicum (L.) Alef.
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité

Iris virginica

Rozšíření: Severoamerický druh vyskytující se ve východní části kontinentu, v oblasti od Ontaria a Quebeku po Texas a Floridu.

Ekologie: Roste v mokřadech, na okrajích vodních nádrží a toků, občas v bažinách a močálech. Kvete v květnu a červnu.

Iris virginica

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s větveným oddenkem, až 100 cm vysoká. Lodyhy jsou většinou jednotlivé, poměrně slabé, po odkvětu se často sklánějí k zemi. Listy jsou mečovité, 60–80 × 2,5–3 cm, šedozelené až světle zelené, špičaté. Květenství je 2–3květé, listeny toulce jsou nestejné, vnější 3–8 cm dlouhé, vnitřní 8–14 cm, pevné. Okvětní lístky jsou levandulově modré až nafialovělé, vzácně i bílé, okvětní trubka je 1–2 cm dlouhá; vnější okvětní lístky jsou odstálé a vyklenuté, obvejčité až eliptické, 4–8,4 × 1,6–4 cm, světle modré až fialové s tmavší modrou nebo fialovou kresbou, na nehtu zelenavé, se žlutým polem a modrou kresbou, vnitřní okvětní lístky podlouhle kopinaté až kopisťovité, 3–7 × 1–3 cm, na nehtu zelenožluté, s modrou kresbou. Plodem je vejcovitá až elipsoidní tobolka, semena jsou hnědá, 5–8 mm.

Ohrožení a ochrana: V americkém státě Pennsylvania je zařazen k ohroženým druhům.

Iris virginica
Iris virginica
Iris virginica

Fotografováno v květnu 2014 (USA, Louisiana, Fontainebleau State Park).