ISATIS ALLIONII P. W. Ball – boryt / farbovník

Syn.: Isatis alpina All., nom. illeg., Isatis alpina var. apennina (Ten.) Fiori, Isatis apennina Ten.
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Isatis allionii

Rozšíření: Pochází z jihozápadních Alp, kde roste na francouzské i italské straně pohoří, a z centrálních Apenin ve střední Itálii; zde se vyskytuje ve skupinách Sibillini, Terminillo a Gran Sasso.

Ekologie: Charakteristický druh vápencových sutí a kamenitých svahů v nadmořských výškách 1800–2450 m. Dobře snáší pohyblivý materiál, jímž dokáže dobře prorůstat; často tvoří monodominantní porosty, za květu již z dálky velmi nápadné.

Isatis allionii

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 10–30 cm, celá poněkud dužnatá, sivá a lysá; lodyha je sukulentní, bohatě větvená v substrátu i nad jeho povrchem, nadzemní části vytvářejí kompaktní polokulovité trsy. Přízemní listy jsou střídavé, kopisťovité, 4–5 cm dlouhé a asi 1 cm široké, jednožilné; lodyžní listy jsou přisedlé, kopinaté, 3,5–4 cm dlouhé a 1,6–1,8 cm široké, na bázi střelovité, celokrajné. Květy tvoří bohaté hrozny; kališní lístky jsou vejčité, asi 3 mm dlouhé; korunní lístky jsou kopisťovité, 4–5 mm dlouhé a asi 2 mm široké, zlatožluté; tyčinek je 6; svrchní semeník srůstá ze 2 plodolistů. Plodem je nicí eliptická šešulka asi 2 cm dlouhá a 0,9 cm široká, na bázi zaokrouhlená a uprostřed nejširší.

Ohrožení a ochrana: Ve Francii zákonem chráněný druh.

Isatis allionii
Isatis allionii
Isatis allionii
Isatis allioniiIsatis allionii
Isatis allionii
Isatis allionii

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 3. 7. 2015 (Itálie, NP Gran Sasso e Monti della Laga, sutě pod Sella di Monte Aquila).