Syn.: Restio ameles Steud., Restio casuariniformis Nees ex Mast., Restio ferruginosus Kunth ex Mast., Restio subverticillatus (Steud.) Mast.
Čeleď: Restionaceae R. Br. – lanovcovité
Ischyrolepis subverticillata
Rozšíření: Roste ve střední části provincie Western Cape v Jihoafrické republice, od horské skupiny Kogelberg po sedlo Bainskloof.
Ekologie: Roste podél potoků a na okrajích pobřežních lesů, jeden z mála zástupců čeledi Restionaceae, který snáší alespoň částečné zastínění; lokality leží v nadmořských výškách 100–800 m. Kvete na podzim, semena dozrávají před dalším kvetením. Po požáru dobře regeneruje z oddenku.
Ischyrolepis subverticillata
Popis: Vytrvalá statná dvoudomá trsnatá trávovitá bylina, vysoká 1–1,5(–2,4) m; bez plazivých výběžků; stonky dosahují až 6 mm v průměru, na průřezu jsou okrouhlé, zelené až olivové, v květenství větvené na postranní květonosné větve, hlavní stonky jsou hladké, postranní větve jemně papilózní. Listy jsou přeměněny na nezelené pochvy, jsou opadavé, na hlavním stonku volné, na postranních větvích těsnější, 0,5–2,5 cm dlouhé, červenohnědé až tmavohnědé, kožovité, blanitě lemované, na vrcholu špičaté, s 7–18 mm dlouhým vrcholovým hrotem. Samčí rostliny tvoří 1–5 cm dlouhou latu nebo hrozen s 2–20 klásky; toulce jsou vytrvalé, kratší než klásky; klásky jsou na krátkých tuhých stopkách nebo přisedlé, válcovité až vejcovité, většinou zařivené, 5–15 mm dlouhé a 1–1,8 mm široké, s 5–25 květy; plevy jsou 2,3–4 mm dlouhé, podlouhlé, špičaté až zašpičatělé; okvětí je 2,5–3 mm dlouhé; pistillodium chybí. Samičí květenství má podobu přetrhovaného hroznu 0,5–2 cm dlouhého, skládá se z (1–)2–5 klásků; toulce jsou vytrvalé, kratší než klásky, toulce na postranních větvičkách jsou nezřetelné; klásky jsou 4–12 mm dlouhé, s 2–12 květy, s 1–3 sterilními plevami; plevy jsou 3–5,5 mm dlouhé, podlouhlé až okrouhlé, zakrouhlené nebo tupé,někdy s nasazenou špičkou; okvětní lístky jsou nestejné, 1,2–4,5 mm dlouhé; staminodia chybí; semeník je svrchní, dvoupouzdrý, blizny jsou 2, péřité. Plody jsou tobolky; semena jsou 1,7–2 mm dlouhá, masíčko chybí.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) se tomuto druhu dostalo místo mezi taxony vyžadujícími pozornost (LC – least concern).
Ischyrolepis subverticillata
Ischyrolepis subverticillata
Ischyrolepis subverticillata
Fotografováno dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).