Syn.: Jasminum primulinum Hemsl. ex Baker
Čeleď: Oleaceae Hoffmanns. et Link – olivovníkovité
Jasminum mesnyi
Rozšíření: Tento druh pochází z jižní Číny, z provincií Kuej-čou, S’-čchuan a Jün-nan, je také pěstován v mnoha tropických a subtropických oblastech celého světa. Byl zavlečen do jihovýchodní části USA (od Texasu po Floridu), do Střední Ameriky (Mexiko, Guatemala, Honduras), východní Austrálie i jinam.
Ekologie: V Číně roste v horských roklích a lesích, v nadmořských výškách od 500 až do 2600 m. Jinde obsazuje především stanoviště dotčená lidskou činností. Kvete od listopadu do srpna.
Jasminum mesnyi
Popis: Stálezelený polokeř, 0,5–5 m vysoký. Větve jsou převisající, hranaté, lysé. Listy vstřícné, řapíkaté, 3četné nebo na bázi větví i jednoduché, lístky přisedlé nebo jen kratičce řapíkaté, úzce eliptické až kopinaté, vrcholový lístek je 2,5–6,5 cm dlouhý a 0,5–2,2 cm široký, špičatý, na líci tmavě zelený, na rubu světlejší. Květy jsou většinou jednotlivé, úžlabní, vzácně však i vrcholové; listeny se podobají listům, jsou obvejčité nebo kopinaté, 5–10 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, s 5–8 kopinatými cípy, zelený; koruna je řepicovitá, žlutá s oranžovou kresbou v hrdle, korunních cípů je 6–8 (rostliny z kultury i zplanělé exempláře mají cípy velmi často zdvojené), jsou obvejčité, asi 2,5 cm dlouhé, zakulacené. Plodem je elipsoidní bobule, až 1 cm dlouhá a 6 mm široká.
Poznámka: Rod Jasminum zahrnuje asi 200 druhů, které se vyskytují hlavně v tropické a subtropické Eurasii, Africe a na pacifických ostrovech.
Jasminum mesnyi
Jasminum mesnyi
Jasminum mesnyi
Jasminum mesnyi
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 2. 2015 (Guatemala, Nebaj).