JATROPHA CURCAS L. – dávivec černý

Syn.: Castiglionia lobata Ruiz et Pav., Curcas adansonii Endl., Curcas drastica Mart., Curcas indica A. Rich., Curcas lobata Splitg. ex Lanj., Curcas purgans Medik., Curcas purgans Medic., Jatropha acerifolia Salisb., Jatropha afrocurcas Pax, Jatropha edulis Sessé, Jatropha moluccana Wall., Jatropha yucatanensis Briq., Manihot curcas (L.) Crantz, Ricinus americanus Mill., Ricinus jarak Thunb.
Česká jména: dávivec černý (Presl 1846), dávivec (Mareček 1997)
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Jatropha curcas

Rozšíření: Pochází ze Střední Ameriky, brazilskou literaturou je uváděn i z Brazílie; pěstováním byl zanesen do všech tropických oblastí, kde v současné době místy zplaňuje.

Ekologie: Roste dobře v tropickém a subtropickém klimatu v relativně suchých podmínkách, dostačujících je 250 mm srážek za rok. Druhu vyhovují kamenité půdy, lze jej pěstovat i liniově v živých plotech. Kvete v průběhu celého roku.

Jatropha curcas

Popis: Zčásti opadavý jednodomý keř dorůstající výšky až 5(–6) m. Listy jsou střídavé, řapíkaté, poměrně velké, v obrysu široce oválné, mělce pětilaločné, 7–15 cm dlouhé a 7–13 cm široké, na bázi srdčité. Květy jsou jednopohlavné, v květenství se nachází vždy 10 nebo 20 samčích květů na jeden květ samičí; žlutozelené květy samčí mají 2 mm dlouhé kališní lístky a asi 5 mm dlouhou zvonkovitou korunu, v dolní třetině srostlou, nachází se v nich 8 tyčinek; v samičích květech jsou kališní lístky asi 4 mm dlouhé, korunní lístky jsou asi 6 mm dlouhé, nesrostlé, dále se v nich nachází 10 staminodií, spodní semeník a dvouklaná blizna. Plody jsou zprvu dužnaté, zelené, žloutnoucí, za plné zralosti hnědé, elipsoidní, 2,5–3 cm dlouhé tobolky se 3 pouzdry, v každém je jediné, až 1,5 cm dlouhé černé, světle tečkované semeno.

Využití: Semena této rostliny obsahují až 40 % vysoce kvalitního oleje, který se v minulosti používal především v lidovém léčitelství (má výrazné projímavé účinky – Presl říkával, že semena jsou dobrá v tuhavkách zastaralých) i na svícení; dnes je cennou surovinou pro výrobu bionafty. Semena dále obsahují jedovatý toxalbumin curcin. Sklízet semena je optimální dvakrát až třikrát za rok.

Jatropha curcasJatropha curcas
Jatropha curcasJatropha curcas
Jatropha curcas

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2., 3., 8. a 9. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antão, Fontainhas, kráter Cova; Fogo, São Jorge, Monte Velha).