JUNCUS ACUTUS subsp. LEOPOLDII (Parl.) Snogerup – sítina / sitina

Syn.: Juncus acutus var. leopoldii (Parl.) Buchenau, Juncus acutus var. sphaerocarpus Engelm., Juncus acutus f. xanthosus Jeps., Juncus acutus var. xanthosus Jeps., Juncus leopoldii Parl., Juncus macrocarpus Nees, Juncus robustus S. Watson
Čeleď: Juncaceae Juss. – sítinovité

Juncus acutus subsp. leopoldii

Rozšíření: Areál je značně disperzní, zahrnuje ostrovy v Atlantiku (Bermudy, Kanárské ostrovy, Kapverdy, Ascension), jižní Afriku, území od Kalifornie po Nevadu a přilehlé severozápadní Mexiko, v Jižní Americe Chile, Argentinu a Uruguay. Výskyt v Portugalsku, Španělsku a severozápadní Africe zřejmě představuje novodobé zavlečení.

Ekologie: Roste převážně na mořském pobřeží, zejména na písčinách, ale i na skalách ovlivněných slaným sprejem. Řidčeji roste i na zasolených stanovištích ve vnitrozemí; v jižní Americe stoupá i nad 2000 m n. m.

Juncus acutus subsp. leopoldii

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, vysoká (50–)80–150(–200) cm. Listy jsou oblé, 40–100 cm dlouhé, zakončené ostrou špičkou. Květenství je obvykle volný kružel 5–30(–40) cm dlouhý a 2–6(–8) cm široký; okvětní lístky jsou podlouhlé, 2,2–3,7 mm dlouhé, s širokým blanitým lemem, na vrcholu s hrotem až 0,5 mm dlouhým; tyčinek je 6, 1,4–1,8 mm dlouhých; čnělka je 0,6–1,3 mm dlouhá. Tobolka je obvejcovitá, (3–)3,5–5 mm dlouhá, kaštanově hnědá až tmavohnědá, řidčeji světlejší, na vrcholu tupá a s hrotem 0,2–0,6 mm dlouhým; semena jsou 0,7–0,8(–0.9) mm dlouhá.

Poznámka: Od nominátního poddruhu Juncus acutus subsp. acutus se odlišuje volnějším květenstvím, tobolkami spíše tmavšími, s vrcholem spíše zaobleným a případně s nasazenou špičkou. Přechodné typy mezi oběma poddruhy byly zaznamenány na Azorách, v Libyi a Egyptě.

Juncus acutus subsp. leopoldii
Juncus acutus subsp. leopoldii
Juncus acutus subsp. leopoldii

Fotografováno dne 13. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Maspalomas).