JUSTICIA ADHATODA L. – právenka

Syn.: Adhatoda zeylanica Medik.
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité

Justicia adhatoda

Rozšíření: Pochází zřejmě z jižní a jihovýchodní Asie, kde roste od Pákistánu přes Indii a Nepál až po Malajsii, a taky na Srí Lance. Pěstuje se i jinde v tropech; z jižní Číny, ale i z Panamy je hlášeno zplaňování.

Ekologie: V domovině roste na okrajích pastvin, podél cest, je součástí křovin na okrajích lesních porostů.

Justicia adhatoda

Justicia adhatoda

Popis: Keř, dorůstající výšky až 4 m; větve jsou hranaté, pokryté četnými lenticelami, v mládí pýřité, později olysalé. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité až kopinaté, 7–18 cm dlouhé a 2–7 cm široké, krátce chlupaté, na bázi široce klínovité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé a někdy poněkud srpovitě zahnuté. Květenství je úžlabní nebo koncový hrozen dlouhý 3–7 cm; listeny jsou střechovité, vejčité, 1–2 cm dlouhé, na okraji brvité, listence jsou čárkovitě kopinaté, drobnější; kalich je zvonkovitý, s 5 čárkovitými, asi 1 cm dlouhými cípy, na okraji s blanitým lemem; koruna je pyskatá, 2,5–3 cm dlouhá, bílá nebo růžová, s růžovými nebo purpurovými proužky, korunní trubka je na bázi válcovitá, výše nafouklá, horní pysk je asi 1,8 cm dlouhý, mělce dvoulaločný, dolní pysk je trojlaločný, prostřední lalok je půlkruhovitý, asi 1 cm dlouhý, postranní jsou vejčité, poněkud kratší; tyčinky jsou 2, z květu vyniklé; gyneceum ze 2 plodolistů tvoří svrchní semeník. Tobolka je obvejcovitá, 2,5–4 cm dlouhá.

Poznámka: Rostlina obsahuje více alkaloidů, pro něž má využití v tradiční asijské medicíně. Je součástí ayurvédských léčebných postupů i homeopatik. Hlavní využití je při léčení bronchitid a astmatu.

Justicia adhatoda
Justicia adhatoda

Fotografoval Jindřich Houska, dne 13. 5. 2006 (Portugalsko, Madeira, Funchal, botanická zahrada).