JUSTICIA AUREA Schltdl. – právenka

Syn.: Cyrtanthera aurea (Schltdl.) Nees, Cyrtanthera catalpifolia Nees, Cyrtanthera densiflora Oerst., Cyrtanthera umbrosa Nees, Jacobinia aurea (Schltdl.) Hiern, Jacobinia aurea (Schltdl.) Hemsl., Jacobinia catalpaefolia (Nees) M. Gómez, Jacobinia umbrosa (Benth.) S. F. Blake, Justicia macdonaldii Regel, Justicia umbrosa Benth., Justicia vellasquezii Bertol.
Česká jména: právenka (Mareček 1997)
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité

Justicia aurea

Rozšíření: Středoamerický druh s areálem od jižního Mexika po Panamu.

Ekologie: Roste ve velmi vlhkých deštných nebo až mlžných lesích do nadmořské výšky kolem 2000 m; občas pěstovaná jako okrasná rostlina.

Justicia aurea

Popis: Keř dorůstající výšky až 6 m; větve v mládí čtyřhranné. Listy jsou vstřícné; řapík je 5–7 cm dlouhý; čepel je vejčitá až kopinatá, 12–40 cm dlouhá a 5,5–17 cm široká, na bázi klínovitá, na okraji často zvlněná nebo oddáleně vroubkovaná, na vrcholu zašpičatělá. Květenství je terminální, latovité; listeny jsou čárkovité, asi 1 cm dlouhé; kalich je zvonkovitý, s nestejně dlouhými cípy; koruna je pyskatá, až 5,5 cm dlouhá, žlutá, korunní trubka je prohnutá, asi 3 mm v průměru, horní pysk tvoří 2 zoubky, dolní je kratší, trojzubý; tyčinky jsou 2, ukryté pod horním pyskem; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů a tvoří svrchní semeník. Plodem je krátká 4semenná tobolka.

Justicia aurea
Justicia aurea

Fotografovala Alena Vydrová, ve dnech 19. a 20. 2. 2009 (Kostarika, La Fortuna a Arenal).