JUSTICIA CAERULEA Forssk. – právenka

Česká jména: právenka (Mareček 1997)
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité

Justicia caerulea

Justicia caerulea

Rozšíření: Druh s nevelkým areálem ve východní Africe, kde byl zjištěn v Etiopii a Somálsku, a na Arabském poloostrově, kde roste v Jemenu a Saúdské Arábii.

Ekologie: Roste v křovinatých okrajích skalek a zemědělských teras, v nadmořských výškách 1000–2400 m, převážně ve vlhčích, návětrných oblastech.

Popis: Vytrvalá bylina s přímou, až 35 cm vysokou lodyhou. Lodyhy pravidelně olistěné, krátce chlupaté. Listy vstřícné, téměř přisedlé nebo krátce řapíkaté, vejčité až úzce kopinaté, 3–8 cm dlouhé a 1–3 cm široké, na bázi zúžené, celokrajné, na vrcholu tupé, v mládí a na žilkách krátce chlupaté. Květenství koncové, květy vyrůstají po 3(–5) v paždí eliptických, až 2 cm dlouhých listenů, které se směrem k vrcholu květenství zmenšují a přeměňují na obkopinaté listence; kalich rozčleněn na 5 víceméně stejných, úzce kopinatých, 5,5–7 mm dlouhých cípů; koruna dvoupyská, 12–18 mm dlouhá, červenofialová nebo modrá, fialově žilkovaná, korunní trubka 6–7 mm dlouhá, horní pysk 6–7 mm dlouhý, dolní pysk 6–11 mm dlouhý. Tobolka čtyřsemenná, až 13 mm dlouhá, téměř lysá, dolní květy často sterilní.

Justicia caeruleaJusticia caerulea
Justicia caeruleaJusticia caerulea
Justicia caerulea
Justicia caerulea

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 17. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura, mezi osadami Murzín a Magáda) a Věra Svobodová, dne 17. 4. 2010 (Jemen, Taizz).