Syn.: Bryophyllum jongmansii (Raym.-Hamet et H. Perrier) Govaerts
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Kalanchoe jongmansii
Rozšíření: Madagaskarský endemit, znám je pouze z 2–5 lokalit ve střední části země v provincii Fianarantsoa. Druh je dosti proměnlivý, v areálu se rozlišuje ještě subsp. ivohimbensis.
Ekologie: Stanovištěm jsou skalní terásky a štěrbiny v nadmořské výšce 1500–2000 m, zřejmě dává přednost žulovému podloží.
Kalanchoe jongmansii
Popis: Sukulentní bylina nebo polokeř, dorůstá výšky 50–100 cm; větvičky jsou na bázi dřevnaté vystoupavé, lysé. Listy jsou obvykle nahloučené na vrcholu větviček, střídavé, přisedlé, obvejčité až kopisťovité, někdy až téměř válcovité, 3–11 cm dlouhé a 0,8–2,5 cm široké, nápadně šedé a ojíněné, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu často tupě špičaté. Květenství je 8–25 cm dlouhé, latovité, větvičky charakteru vijanů jsou 2–5 cm dlouhé; květní stopky jsou 2,5–6 mm dlouhé, žláznatě chlupaté; květy jsou 4četné; kališní lístky jsou na bázi srostlé, cípy jsou vejčité až trojúhelníkovité, 1,2–3,5 mm dlouhé, žláznaté; koruna je baňkovitá, bílá, žlutá, růžová až červená, s 2,5–5 mm dlouhou trubkou a 3,5–6 mm dlouhými obvejčitými cípy; tyčinek je 8, přirůstají uvnitř korunní trubky, nevyčnívají; plodolisty jsou 4, volné. Plodem je souplodí měchýřků.
Poznámka: Rostlina dostala jméno po významném nizozemském paleobotanikovi W. J. Jongmansovi (1878–1957), který se zúčastnil objevitelské expedice, na níž byla tato rostlina objevena.
Kalanchoe jongmansii
Kalanchoe jongmansii
Kalanchoe jongmansii
Kalanchoe jongmansii
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).