Georg Joseph Kamel (Camellus) se narodil dne 21. 4. 1661 v Brně, zemřel 2. 5. 1706 v Manile na Filipínách. Moravský lékárník a botanik.

Narodil se jako třetí dítě v rodině brněnského soukeníka Andrease Kamela. Bydleli v domě u Židovské brány, nedaleko ústí dnešní Masarykovy ulice před současným nádražím. Studoval jezuitské gymnázium v Brně, později i ve Vídni. V roce 1682 vstoupil do jezuitského řádu. Pracoval jako lékárnický pomocník v Jindřichově Hradci, od roku 1686 vedl lékárnu v Českém Krumlově.
V roce 1697 odjel přes Španělsko a Mexiko do zámořské misie, v roce 1689 se dostal až do filipínské Manily, kde působil jako lékárník. Otevřel první lékárnu na Filipínách, pečoval o nemocné, zkoumal místní flóru, především s ohledem na její možné využití v lékařství. Založil zde i botanickou zahradu s léčivkami.
Popsal rostlinstvo ostrova Luzon (Herbarium aliarumque stirpium in insula Luzone Philippinarum), jeho květena vyšla v roce 1704, nalezené rostliny také kreslil. Spolupracoval s anglickými botaniky, posílal jim herbáře i vyobrazení rostlin – především tedy Johnu Rayovi, který je předával Královské společnosti (Royal Society).

Na jeho počest pojmenoval Linné roku 1753 rod Camellia L., kamélie, Theaceae.
Camellia