Slovo „endemit“ zní skoro jako mantra, zaklínadlo, kterým se neustále ohánějí biogeografové, ale velmi populární je i mezi lidmi zabývajícími se ochranou přírody. V obecném povědomí vyjadřuje jakousi jedinečnost, až skoro svatost. Ale co to ve skutečnosti znamená, kdy je vhodné se endemity ohánět, a kdy nikoli?

Na tyto otázky se snaží odpovědět výstava, kterou připravila Přírodovědná společnost se svým internetovým magazínem Botany.cz. Výstavu podpořilo Ministerstvo životního prostředí České republiky.

Návštěvníci se dozvědí mnohé o samotném pojmu „endemit“, seznámí se s řadou těchto rostlin cizokrajných, především pak ale našich domácích. Foukneme do patiny tohoto rostlinného „národního stříbra“ – vždyť jak jinak tyto pozoruhodné rostliny nazvat. K výstavě bude vydán i souborný katalog, autorem textu celé výstavy i katalogu je Vít Grulich. Fotografie shromáždili členové redakce Botany.cz i naši přátelé.

Výstava bude zahájena dne 3. listopadu 2014 v Návštěvnickém centru na zámku v Průhonicích a bude zde vystavena až do konce roku 2014, od 15. ledna do 22. února 2015 bude pokračovat v Krnově, v únoru ji uvidíte v Českém Brodě (exteriérová verze), v březnu 2015 v Botanické zahradě MU v Brně, v dubnu 2015 v Kampusu Masarykovy univerzity v Brně, současně v dubnu a květnu 2015 ve Zlíně, od začátku června do konce srpna 2015 ve Frýdku-Místku (exteriérová verze), dále pak v září 2015 v Chrudimi, od ledna do dubna 2016 v Šumperku (exteriérová verze), současně v lednu a únoru 2016 v Jihlavě, od dubna do června 2016 v Botanické zahradě Liberec a od září do listopadu 2016 ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

Těšíme se na vaši návštěvu!

Ukázka katalogu výstavy:

Akci podpořili:

PS
PS
PS
Rayfilm
MŽP