KICKXIA COMMUTATA (Bernh. ex Rchb.) Fritsch – úporek / oštepovka

Syn.: Antirrhinum graecum Bory et Chaub., Cymbalaria pseudoelatine Schur, Elatinoides commutata (Rchb.) Kuntze
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Kickxia commutata
Rozšíření: Pochází ze Středozemí. Na evropském kontinentě se vyskytuje od Španělska po evropskou část Turecka, jakož i na většině ostrovů, v severní Africe od Maroka po Libyi, ale i na Kanárských ostrovech. V Asii byl zjištěn v turecké Anatolii, na Kypru a zřejmě i v Libanonu, Izraeli i Jordánsku.
Ekologie: Stanovištěm jsou pastviny, úhory a různá narušená místa, zejména s nezapojeným vegetačním krytem.
Kickxia commutata
Popis: Vytrvalá, ale zřejmě krátkověká bylina s plazivými, 20–50 cm dlouhými stonky. Listy jsou řapíkaté, dolní jsou vstřícné, vejčité, vyšší střídavé, střelovité, 1,8–2,6 cm dlouhé a 1,3–2,2 cm široké, chlupaté. Květy vyrůstají na stopkách jednotlivě v paždí listů, jsou výrazně souměrné; kališní cípy jsou čárkovité, asi 4,5 mm dlouhé; koruna je pyskatá, 1,1–1,5 mm dlouhá, světle modrá, bělavá až nažloutlá, s dlouhou zahnutou ostruhou. Plodem je kulovitá tobolka; osemení je pokryto papilami nebo hrbolky.
Záměny: Podobá se druhu Kickxia elatine, od nějž se liší především zahnutou ostruhou a skulpturou semen; oproti zmíněnému jednoletému druhu je zpravidla krátce vytrvalý a má poněkud odlišnou barvu květů.
Kickxia commutata
Kickxia commutata
Kickxia commutata
Fotografováno dne 16. 9. 2014 (Itálie, Apulie, Alberobello).